Distrikt: Městské hry a Solidarita

11. duben 2014

Reality Is Broken, píše ve své stejnojmenné knize Jane McGonigal. Lidé od skutečnosti utíkají k nejrůznějším typům her. Cílem gamifikace je proto umístit hry do reality, a přitáhnout tak pozornost k ní. Spolek Brno hraje na city vymýšlí hry, které se odehrávají v ulicích měst.

„Hra může být prostředkem, jak vzbudit zájem o místo, kde žijeme. Kdo má zájem, tak se víc stará, co se tam staví, co se tam děje, jestli by to tam nemohlo být lepší a tak dál. To je potom aktivní participace na spoluvytváření města a to je přesně to, co se hrami dá podporovat,“ říká Bára Herúcová a dodává, že gamifikace dává největší smysl jako běžná každodenní věc. Zvukový záznam z procházky brněnským ghettem, ve kterém se bude hrát v červnu na Ghettofestu, si můžete pustit tady.

Strašnické divadlo začalo sérii site-specific představení, která jsou částečně komentovanými prohlídkami pražských čtvrtí. První z nich se odehrálo na pražském sídlišti Solidarita, jeho název by mohl být podtitulem celého cyklu, který se jmenuje Parkur. Představení číslo 2 a 3, na která můžete přijít do zatím nespecifikovaného průmyslového prostoru do Vršovic a zahrádkářské kolonie na Praze 10, budou téma solidarity opakovat. „Na Solidaritě byla skupina lidí, která chtěla spolu bydlet, chtěla se spolu rozhodovat, a bylo to nějak možné, byli schopni se domluvit, přesně to nás zajímalo,“ říká jedna z autorek cyklu Ewa Zembok. Rozhovor s ní je slyšet ve druhé části Distriktu.

Playlist
Shabazz Palaces – Free Press And Curl
Shabazz Palaces – An Echo From The Hosts That Profess Infinitum
Shabazz Palaces – A treatease to The Avian Airess
Shabazz Palaces – Are you? Can you? Were You?
Shabazz Palaces – Youlogy
Shabazz Palaces – Kings New Clothes Were Made by His Own Hands
Chimurenga Renaissance – The B A D Is So Good
Chimurenga Renaissance – Wow

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.