Distrikt: Neházejte Paneláky do jednoho pytle

14. březen 2014

Každé sídliště je třeba hodnotit individuálně. Jedině tak je možné je dobře rekonstruovat. Šéfka projektu Paneláci Lucie Zadražilová v Distriktu komentovala mýty o panelácích, které se rozsáhlý projekt pokouší bořit. Podle ní už jsou dnes paneláky kultovní. Kromě sídlištních periferií byla v Distriktu řeč i o žižkovských vnitroblocích.

Paneláci je rozsáhlá studie, která se snaží shromáždit o sídlištích co nejvíce informací. Ghettoizace sídlišť podle Lucie Zadražilové nehrozí právě tehdy, když se bude jednotlivým místům věnovat dostatek pozornosti, české paneláky mají navíc v porovnání se západoevropskými nespornou výhodu v tom, že nebyly stavěny s úmyslem ubytovat nejchudší vrstvy. Řeč byla i o tom, jak se dá sídliště vyzdobit, vetřelce a volavky totiž zdaleka necení všichni čeští sídlištní architekti. Přesvědčení o tom, že brněnská Lesná je nejlepší sídliště v České republice, prý mýtem rozhodně není. Celý rozhovor si poslechněte tady.

Jak se dá žít ve velkoměstských vnitroblocích? Vnitrobloky mohou zachránit život i celým ulicím. Jak to jde na Žižkově, zjišťovala Hanka Biriczová, rozhovor s ní zazněl v závěru Distriktu. Kromě toho byly slyšet i zprávy o cyklostezkách v Londýně nebo o návrzích pařížských kandidátek na starostku.

03082817.jpeg
autor: Táňa Zabloudilová
Spustit audio