Dlouhé dny na lešení. O dobrých a špatných rekonstrukcích hradů s architektem Václavem Girsou

12. červenec 2023

Hrady a zámky jsou oblíbené kulisy českých prázdnin. Za socialismu se často rekonstruovaly tak, že se do nich „nalilo hodně betonu“. Jak se to dělá dnes?

Švihov, Bezděz, Lipnice, Grabštejn, Frýdlant, Český Krumlov… architekt Václav Girsa projektoval jejich rekonstrukce a strávil tam spoustu dní na lešení – například Bezděz se rekonstruoval třicet let. „Jde to nesmírně pomalu,“ říká a popisuje, jak se zachraňují středověké omítky nebo ladí barva fasády.

Ne všude se ale postupovalo citlivě. Za socialismu se často provádělo takzvané statické zajištění: „To se dělalo tak, že se do těch objektů nalilo hodně betonu a v podstatě se poničily,“ vysvětluje.

Václav Girsa

Dnes jdou do obnovy hradů a zámků miliony z Evropské unie, i to ale může být paradoxně problém. Podle Girsy to vede k příliš velkým zásahům. „Začíná se mluvit o tom, že velké investice jsou riziko pro kulturní hodnotu památek,“ upozorňuje odborník. Jako příklad dává obnovu na hradě Helfštýně. To je ovšem uznávaná rekonstrukce, která získala Českou cenu za architekturu (a mluvili jsme o ní v minulosti i v Bourání). Názory pro i proti úpravám na Helfšýtně uslyšíte v rozhovoru.

Dostali jsme se také ke vzpomínkové knize Václava Girsy Postižen pamětí: „Jsem ve věku, kdy by stálo za to zaznamenat věci, které si mladá generace nepamatuje,“ říká architekt.

Z knihy Václava Girsy: Václav Girsa (vlevo) s otcem a bratry (1954)

Co všechno by chtěl Girsa mladším lidem říct? A jaká je jeho nejstarší vzpomínka? Poslechněte si Bourání s bonusovými tipy na dobře rekonstruované hrady, kam se můžete vypravit!

Z knihy Václava Girsy: S mladším bratrem a jalovicí Lenkou (1956)

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.