Dokud jsem byla máma, která vztáhne na syna ruku, byla jsem normální. Teď jsem černá ovce rodiny

13. únor 2024

Byli jsme doma klasicky fackovaní, mamka se s námi hodně zlobila. Věděla jsem, že si to nezasloužím a že je to přehnané. Často jsem utíkala k babičce. Doma se hodně řešila škola, mamka se s námi hodně učila a chtěla z nás mít něco víc. Nakonec máme obě se sestrou jenom základku.

Kristýna vzpomíná, že používání násilí jí naskakovalo, když se cítila ve stresu. „Stala se ze mě bestie. Když byly synovi dva roky, dostával přes ruce, když tři dostával na zadek. Věděla jsem, že to je špatně. Večer, když spal, mi to bylo líto. Hlavně to vůbec nikam nevedlo, nebyla tam žádná změna k lepšímu. Pak to šlo po hodně malých krůčcích, než jsem to úplně přestala dělat. Pomohla mi Nevýchova nebo videa projektu Děti jsou taky lidi,“ říká Kristýna, máma dvou malých dětí.

Kristýna mění nejen sebe, ale svým respektujícím přístupem přináší velkou změnu do širší rodiny. Ta s ní ale není na stejné vlně. „Když jsem byla nevyrovnaná nevědomá máma, která kdykoli vztáhne na dítě ruku, byla jsem normální. Teď, když se snažím dítě respektovat, komunikovat s ním a na sobě pracovat, jsem černá ovce rodiny. Naučila jsem se to neřešit, je to moje cesta.“

Zkoušela Kristýna někdy téma výchovy nakousnout se svými rodiči? Co se mezi ní a jejím dětmi změnilo? Poslechněte si Slušný vychování s Kristýnou.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.