Duel Diagnózy F: Homo psychoticus

25. listopad 2016

Homo psychoticus je název knihy, kterou napsala Michaela Malá. Volně by se dal přeložit jako „člověk psychotický“. A právě o něm, respektive o sobě, psala Michaela svou knihu. Doslov k ní přidala profesorka Lucie Bankovská Motlová, která téma schizofrenie uvedla i v aktuálním duelu Diagnózy F.

„Nemocní nejsou schizofreniky ani psychotiky, ale lidmi, kteří trpí, touží, radují se, studují, pracují, mají plány do budoucna,“ říká Lucie Bankovská Motlová. Zároveň jsou to lidé, kteří tráví mnoho času v psychiatrických nemocnicích, průměrná délka hospitalizace přesahuje tři měsíce a hospitalizací je stále velmi mnoho. Jednou z možností, jak těmto lidem pomoci, je psychoterapie. Na tu však řada z pacientů nedosáhne, nedostanou se k ní či je v místě jejich bydliště nedostupná. Michaela Malá však to štěstí měla. A v průběhu psychoterapie vznikla i myšlenka napsat knihu o svém životě. „Na příběhu Michaely je možné prakticky vidět, jak žije, s čím se potýká, a také, jak třeba s postupujícím věkem dochází k ubývání příznaků a stabilizaci,“ říká Lucie Bankovská Motlová.

O lidech s duševním onemocněním, jejich životě, možnostech, které mají, aby jim bylo lépe, o medikaci a jejím případném vysazování, ale i o přípravě budoucích lékařů nejen na vlastní lékařskou práci, ale také na lidská setkávání s nemocnými, jsem si povídala s profesorkou Lucií Bankovskou Motlovou.

Příští týden budeme v Duelu Diagnózy F pokračovat – hostem bude autorka zmiňované knihy, Michaela Malá, které před pár dny vyšlo druhé pokračování autobiografie s názvem Homo psychoticus II.

Spustit audio