Dva roky na karibské pláži. Tomáš Šapovalov vypráví o ostrově Sv. Martina

5. květen 2022

Hranice Evropské unie uprostřed Karibiku. Bramborový salát jako v Česku. Pláže a rum. Tomáš Šapovalov žil a pracoval na ostrově Sv. Martina.

Ostrov Sv. Martin leží v souostroví Malých Antil ve východní části Karibského moře. Jeho specifikem je, že je administrativně rozdělený mezi autonomní nizozemskou část (Sint Marten) a Francii (Saint-Martin). Vede jím tedy jedna z „nejexotičtějších“ hranic Evropské unie.

Druhý, karibský domov

Na ostrově se mluví kreolsky, holandsky, anglicky i francouzsky. Host cestovatelského a outdoorového magazínu Casablanca Tomáš Šapovalov tam navíc pracoval v italské a řecké restauraci. „Restaurace zaměřené na domácí kuchyni dělají skoro vždy jídlo na grilu, maso, banány a bramborový salát s majonézou. Ten byste nepoznali od českého,“ usmívá se cestovatel. Na ostrově strávil celkem 18 měsíců s přestávkou během hurikánové sezony. „Byl to náš druhý domov,“ dodává k tomu. A tak se v průběhu koronavirového lockdownu na Sv. Martin i s přítelkyní ještě vrátil.

Pláž s letadlem nad hlavou

Slavná je pláž Maho, která leží v nizozemské části ostrova. K pláži přiléhá přistávací dráha letiště, takže letadla včetně velkých dopravních letounů, jako jsou Airbusy, přistávají těsně nad hlavami turistů slunících se na písečné pláži. Pláží na ostrově je ale zhruba stovka a mnohé nabízejí mnohem lepší mořské zážitky než nejturističtější místa. „Sv. Martin ale není Karibik s divokou přírodou,“ upozorňuje Tomáš Šapovalov. V neděli navíc místní žijí na plážích, takže to jsou lidé úplně všude. Během pracovních dní jsou ale i velké pláže poloprázdné nebo úplně prázdné.

Ráj a past v jednom

„Karibik a rum k sobě patří,“ konstatuje Tomáš Šapovalov. „Všude například dostanete míchaný džusový nápoj rampage, který každý vyrábí podle vlastní, zaručeně nejlepší receptury. Na Sv. Martinu znám i postarší Evropany, kteří sem připluli, žijí ze svého důchodu a žijí tu pohodlný, ale ničím neobohacující život. A jsou tam svým způsobem uvězněni.“ 

Poslechněte si víc o životě na ostrově Sv. Martina. Hostem cestovatelského a outdoorového magazínu Casablanca byl Tomáš Šapovalov. V podcastových aplikacích i na webu najdete kompletní záznam rozhovoru.

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.