Expertek máme dost, není normální, aby byli v diskuzích jen muži, shoduje se analytička Janebová s právničkou Homfray

12. prosinec 2019

Jak jsou v roce 2019 zastoupeny v českých diskuzních panelech ženy? Ve skutečnosti o nic víc než v 90. letech. I proto se pro „all male panely“, kde jsou pouze muži, vžilo označení manely. „Jednou z příčin je nezájem organizátorů to řešit a nízké povědomí o tom, že je to problém,“ říká Pavlína Janebová z Asociace pro mezinárodní otázky. „A kde to je vnímáno jako problém, naráží se na neznalost ženských expertek,“ dodává právnička a odborářka Šárka Homfray.

Nejde však pouze o diskuzní panely. Žen je obecně méně i v politice, médiích, vědě, akademické sféře či právu, a to především na vrcholových či víc viditelných postech. „Jedná se o široký a komplexní problém, jehož některé příčiny lze ale jednoznačně pojmenovat,“ pokračuje Šárka Homfray, podle které v Česku pořád přetrvává stereotypní vnímání toho, k čemu se žena ve společnosti hodí, k čemu se hodí v práci a kde by měla nebo neměla být vidět. A to i v oborech, kde je velký podíl absolventek žen, jako je právo, ekonomie nebo společenskovědní obory.

„Například mladé právničky se často setkávají s tím, že klienti i velké kanceláře na určité druhy práva, nejčastěji obchodní nebo trestní, preferují muže, protože tam prostě nejsou zvyklí na ženy. A ty se tak musí spokojit s nižšími posty nebo méně viditelnými pozicemi.“

Zvýšit počet žen v diskuzních panelech se Asociace pro mezinárodní otázky aktuálně snaží budováním databáze expertek, konkrétně prostřednictvím kampaně Ženy jsou. „Musíme si říct, že je normální, aby v panelech byly ženy, když jsou zastoupeny v polovině společnosti, navíc když tu ty expertky opravdu máme,“ zdůrazňuje Janebová. „Ženy navíc často přináší jiná témata, což je do jisté míry ovlivněno jejich zkušeností, kterou muži ne vždy mají,“ doplňuje Homfray. „A přestože ta témata nejsou méně závažná, jakmile se o nich méně mluví a méně se objevují v médiích, máme tendenci je vnímat jako méně důležitá.“

Jak ale dodává Janebová, problém je i na opačné straně: „U nějakého sociálněpolitického tématu je například větší pravděpodobnost, že bude panel složen z větší části z žen. Jsou totiž stereotypně vnímány, že se jich víc týká a že o něm mají víc co říct. My ale přece potřebujeme slyšet, co si o zásadních sociálních tématech myslí i muži.“

Co je to takzvaný skleněný útes, na kterém se podle Šárky Homfray ocitla Markéta Pekarová Adamová po zvolení do čela TOP 09? Jaké strukturální překážky brání českým ženám ve větším zapojení do debat? Poslechněte si celý rozhovor s právničkou a odborářkou Šárkou Homfray a Pavlínou Janebovou z Asociace pro mezinárodní otázky.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka