Facka nenaučí dítě přecházet silnici, jen chvilkově uleví rodiči
„Potřebujeme vědět, že facky do výchovy nepatří, že je to celospolečenská norma. Je třeba změnit přesvědčení, že tohle je správný výchovný způsob. Když jsem začínala pracovat, existovaly učebnice o tom, jak správně děti bít. V jakém věku na jakou část těla jakým předmětem,“ říká psychoterapeutka Petra Wünschová v posledním díle podcastové série Slušný vychování.
Zásadní roli hrají podle Petry Wünschové přihlížející. Vůči násilí je potřeba se vymezit, dát jasná signál, že není v pořádku. „Je dokázáno, že když slyšíme křik a pláč od sousedů a jenom na ně zazvoníme a odejdeme, protože s tou situací nechceme mít nic společného, pomůžeme násilí v té rodině přerušit,“ říká zkušená psychoterapeutka.
Čtěte také
„Facka nic dítě nenaučí. Nenaučí ho přecházet silnici, facka jen uleví rodiči, který má o dítě velký strach. Proto je násilné chování návykové, přináší totiž chvilkovou úlevu. Efektivní je dítě před silnicí zastavit, ale není třeba ho u toho bít. Facka dítěti ublíží a způsobí mu obrovský pocit ponížení. Taky naruší jeho pocit tělesné integrity. Dáváme dítěti zprávu, že se někdo dospělý může dotýkat jeho těla způsobem, který je mu nepříjemný,“ upozorňuje Wünschová. „Ani ve vězení není možné nikoho bít, ale v rodině pořád ano,“ dodává.
Umí české děti před násilím chránit systém? „Bohužel je systém roztříštěný pod pět ministerstev. Každé z nich má své postupy, jazyk, metodiky, statistiky, které spolu nekorespondují a někdy jsou dokonce proti sobě. A dítě, které se stane obětí trestného činu, musí naplnit potřeby všech těchto ministerstev. Na 15 různých místech mluví s 29 různými lidmi, celkem přijde do kontaktu se 47 různými lidmi,“ říká Petra Wünschová.
„V Británii se zákon na ochranu dětí stavěl podle zákona na ochranu zvířat, který platil dřív.“ Poslechněte si Slušný vychování.
Související
-
Říkal, že to bude naše tajemství, že takhle vypadá láska. Přála jsem si vyrůstat v dětském domově
Od pěti let zažívala Lenka sexuální zneužívání svým otčímem, stejně jako její sestra a bratr. „Mamka je s tím mužem doteď.“
-
Dokud jsem byla máma, která vztáhne na syna ruku, byla jsem normální. Teď jsem černá ovce rodiny
Byli jsme doma klasicky fackovaní, mamka se s námi hodně zlobila. Věděla jsem, že si to nezasloužím a že je to přehnané. Často jsem utíkala k babičce.
-
Táta řval, že jsem blbá, ošklivá, neschopná. Radši bych facku, než ta slova
„Od raného dětství na mě řval. Řval, že jsem ošklivá, tlustá, blbá, že nic nedotáhnu do konce.“ Ve druhém díle série Slušný vychování vzpomíná Kateřina na svého otce.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka