Fascinuje mě svět společenského okraje, říká Aleš Palán
Po bestselleru Raději zešílet v divočině přichází Aleš Palán s další knihou rozhovorů se samotáři. Jako v nebi, jenže jinak mapuje příběhy a názory osmi svébytných osobností z celého Česka, které z různých důvodů žijí stranou společnosti.
„Po úspěchu šumavských samotářů jsem předpokládal, že je pro mě tohle téma uzavřené,“ vrací se Aleš Palán k předchozí knize, u které jsme mohli snít o tom, jaké by to bylo, kdybychom jednou skutečně utekli z civilizace a usadili se uprostřed šumavských lesů. Po jejím vydání se mu prý ale začaly od čtenářů scházet tipy na další „pošuky“, a tak je začal objíždět. „Našel jsem několik naprosto fascinujících bytostí. Byl jsem uhranut tím, jak je svět společenského okraje pestrý, měly úplně jiné příběhy, názory a postoje než samotáři ze Šumavy. Když jsem měl takové lidi asi tři, řekl jsem si, že by to za knížku stálo.“
Čtěte také
Aleši Palánovi se nakonec podařilo najít takových svérázů osm. Zatímco šumavské samotáře spojovala určitá přirozená mystika nebo duchovnost, v nové knize podobnou linii nenajdeme. „Většinou tam sice taky je, mám tam dokonce příběh františkána Anděla, jediného českého skutečného poustevníka. Ale jejich spojitost je skutečně jen v té samotě. Tentokrát jsem vzal do hry i lidi, kteří na ni neutekli, ale třeba se do ní narodili a prožili na ní celý život, někdy i s rodiči nebo dětmi,“ vysvětluje Aleš Palán.
Svou radikálností rozhodně vyčnívá Bajza, který přes dvacet let žije ve starém vojenském autě a skrývá se v bažinách mezi jihočeskými rybníky. „Nechce od společnosti vůbec nic, žije až tak na hraně, že v zimě je třeba tři týdny na hladovce, a když je to k nevydržení, zkoumá, jestli v kořence nezůstal poslední kmín, nebo si opeče na ohni lišejník. I když je jeho svoboda vykoupená takovou krajností, nikdy si nikomu neřekne o pomoc. Radši by chcípnul hlady, což opravdu není nadsázka. Taková je to hrdost.“
Poslechněte si Liberaturu s Alešem Palánem o knize rozhovorů se samotáři Jako v nebi, jenže jinak.
Související
-
V šumavských hvozdech vznikají nové mytologie, říká Aleš Palán
Spisovatel a publicista Aleš Palán minulý rok vydal knihu Raději zešílet v divočině. Představuje v ní lidi, které různé životní příběhy zavedly do samoty...
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.