Filip je P.A.F. z Lenina
Tři aktualitky: Mazaný Filip Václava Marhoula, Přehlídka animovaného filmu v Olomouci a ceny Evropské filmové akademie, udělené minulý týden v Berlíně. Navíc soutěž!
Mazaný Filip
Minulý týden byl do českých kin uveden Mazaný Filip debutujícího režiséra a scénáristy - ale zároveň zkušeného producenta - Václava Marhoula. Po jeho produkčních počinech Pražská pětka a Kouř přišel čas na adaptaci látky rovněž spojené s divadlem Sklep a jeho poetikou. Zatímco u Kouře však můžeme mluvit i o nejlepším českém porevolučním filmu, Mazaný Filip sklízí velmi rozpačité recenze. Jde o aktualizovaný přepis sklepácké divadelní hry. O detektivku kříženou na moment s muzikálem, to vše v balení rytmicky pomalé parodie s Tomášem Hanákem v hlavní roli. Režisérovi jsem na problematická místa položil několik otázek. Šlo například o aktuální odkazy v retro rámci, osamělost muzikálové vložky ve filmu nebo přeformování sklepovských způsobů. A tady máte odpovědi Václava Marhoula:

Mezi klady Mazaného Filipa patří několik hereckých výkonů, které si udržely sklepovsky přepjatou karikaturní úroveň nebo filmu přispěly jemnějšími odstíny legrace. Kromě muzikálového osamění, zmiňovaného v rozhovoru, jsou neparodicky, nedetektivně i nemuzikálově pomalý rytmus filmu a unylá divadelnost naopak jeho hlavními nevýhodami. Režisér tvrdí, že kritické připomínky jsou pro něj vedlejší, rozhodující silou prý budou platící diváci. Otázka je, zda v tomto ohledu nebude Mazaný Filip fungovat stejně na obě skupiny publika. Té druhé snad jen déle vydrží lákadlo vysokého počtu slavných jmen v titulcích. Ale pro ty, kdo už hlášky nebo gagy znají z divadla, se film nerozvine žádným zásadně novým směrem.

Ceny Evropské filmové akademie
V sobotu byly v Berlíně uděleny ceny Evropské filmové akademie, dříve zvané Felix. Letošním hlavním vítězem se stal Good bye, Lenin reřiséra Wolfganga Beckera, který si užívá divácké pozornosti i u nás. Přes několik málo scénáristických schválností a dávkou sentimentu je to společensky a historicky spravedlivý a hlavně opravdu velmi vtipný film se slušným počtem nápadů, které se motají okolo geniálního ústředního. V Německu zůstala i cena pro herce v hlavní úloze a za scénář. Nejlepší herečka je Charlotte Ramplingová z Ozonova Bazénu, který přijde do českých kin zanedlouho. Nejlepší režii přiklepla porota evropských akademiků von Trierovi za Dogville. A ještě dva filmy, které k nám míří na začátku roku 2004, dostaly cenu. Kanadská Invaze barbarů Denyse Arcanda je podle poroty nejlepší neevropský film a ruský Návrat Andreje Zvjaginceva byl zvolen největším objevem loňského roku, mj. po kritiky opěvovaném vítězství filmu na letošním Benátském festivalu.

P. A. F.
Na řadě je třetí aktualita. Zítra začne v Olomouci Přehlídka animovaného filmu. V našem pořadu jsme se o ní už krátce zmínili v souvislosti s Anifestem a v pořadu Animation Radium, který jsme kompletně věnovali české animaci.
Po telefonu na mé otázky odpovídal pořadatel Přehlídky animovaného fimu Petr Bilík, jinak student filmové vědy na Filozofické fakultě Palackého univerzity. Ptal jsem se ho, v čem se P.A.F. liší od např. Anifestu nebo animované sekce Festivalu pro děti a mládež ve Zlíně. V příštím filmovém Radium se k P.A.F. vrátíme.

!!!SOUTĚŽ!!!
Příští týden se koná ojedinělá projekce Interstelly 5555 - filmu Leijiho Matsumota, ke kterému složili hudbu taneční elektronici Daft Punk. Projekce filmu se koná 17. prosince v Praze a my vám nabízíme možnost vyhrát dvě VIP vstupenky!!! Budou patřit tomu, kdo nám nejrychleji pošle odpověď na následující otázku: Radium se vysílá od pondělí do pátku večer a nedělní předpolední speciál. Který den můžete hudbu Daft Punk slyšet nejpravděpodobněji? Jinými slovy: Který den se vysílá Radium zaměřené na taneční muziku? Odpovědi čekáme na adrese radium@rozhlas.cz .
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.