Fléda: Zachraňme klub, kterému nejde o hudbu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 00445130.jpeg

Nejdříve fakta: nad nejznámějším mimopražským hudebním klubem, brněnskou Flédou, se stahují ona pověstná mračna.

Někteří zastupitelé městské části Královo Pole, ve které Fléda sídlí, posílají do klubu i stovky policejních hlídek měsíčně na „namátkovou“ kontrolu a požadují, aby ve Flédě platil zákaz hraní hudební produkce po desáté hodině večer, což je pro podobný prostor prakticky likvidační krok. Proti této hrozbě se v současnosti šikují desítky známých osobností, podepisují se petice, hromadně se vyjadřuje podpora klubu. Potud, zdá se, je všechno v pořádku. Problematické ovšem je, jakým způsobem se ona podpora vyjadřuje, lépe řečeno, jakými slovy zastánci Flédy samotný klub popisují.

Nechci působit jako stávkokaz a rozhodně klubu Fléda nepřeju pokračování šikany ze strany zastupitelů, tím méně snad dokonce zánik. Sám jsem na Flédě zažil spoustu nezapomenutelných večerů a přirostla mi k srdci, právě proto si ale myslím, že Flédě nepomůže ani přehánění, ani zaslepenost. Fléda rozhodně není, slovy Milana Caise, „tou nejlepší líhní kreativity a progrese“. Není to dokonce ani klub, který „se může pochlubit vytříbenou dramaturgií“, jak jej označuje publicista Pavel Turek z Respektu. Je to klub, jehož cesta kulturním Brnem je lemována především oblíbenými drum‘n‘bassovými pondělky, taneční Elektrou a pravidelnými koncerty populárních českých kapel.

Netvařme se, že Fléda nějakým zásadním způsobem pomáhá mladým, kreativním hudebníkům a že působí jako podhoubí progresivní scény. Od doby, kdy se na Flédě přestaly pořádat akce jako Itch My Ha Ha Ha nebo Heavy Mental, od doby, kdy z Flédy emigroval prestižní festival New New!, je tohle místo pouhým komerčním klubem. Samozřejmě, na pořádání masových parties nebo koncertech Václava Neckáře a Buty rozhodně není nic špatného, dá se naopak říct, že jsou to akce, které krajské město potřebuje. Problém ale nastává v okamžiku, kdy se tváříme, že by snad spolu se zánikem Flédy zaniklo i nejdůležitější centrum originálních mladých hudebníků a umělců.

02620875.jpeg

Tak to není – ti opravdu zajímaví hudebníci si totiž svoje koncerty pořádají na jiných místech, na vlastní náklady a bez podpory města. Nesmyslný zánik Flédy by uškodil prestiži Brna a celé Moravy, uškodil by všem lidem, kteří se rádi baví na tanečních večírcích, neuškodil by ale hudbě.