Gastropředpověď na rok 2019 podle Maškrtnice

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dort - zákusky - sladkosti

Rok 2018 byl v českém prostředí bohatý na rozvoj kaváren, mikropivovarů a malých pražíren. Po skvělé kávě a pivu se možná vrátíme zase do kuchyně, ideálně té české a obsahům svých talířů se budeme věnovat s opravdovou pozorností.

Jakkoli je nárůst počtu kavárenských podniků velmi potěšující, snažně si přeju, aby v roce 2019 přibývalo hlavně kvalitní české kuchyně. Jsem vděčná za každou přeživší klasickou čtyřku, ale když přijedou turisti, kteří touží po naší kuchyni v trochu modernějším hávu nebo aspoň s příjemným číšníkem, je těch jistot stále málo. Jako ideální kombinace se osvědčuje spojení minipivovarů s českou klasikou – jen v Praze koncem roku se otevřely hned tři speciálky, které vypadají slibně.

Zatímco na západ od nás se předpovídal boom mexické kuchyně už v několika letech minulých, u nás pořád čekáme. Čekáme – a snad se dočkáme. Opravdových polévek a tacos, nejen amerických tex-mex závitků prolitých smetanou a čedarem. Těším se na příliv zeleniny, ovocných sals a spousty čerstvých kukuřičných placek.

„Cukrařinu dělám, protože je nejtěžší.“ Ve vlastní šťávě s Maškrtnicí a cukrářem perfekcionistou

Vlado je úkaz. Už z Instagramu hned pochopíte, že tu nejde o nějaké pečení od oka

Když mladý Vlado Rjasnyj poprvé ochutnal japonský dezert wagaši, propadl rychle celé japonské cukrařině. Od japonské cukrárny to podle něj bylo už jen kousek k té francouzské, které se rozhodl věnovat naplno. Dnes vyhrává cukrářské soutěže, díky Instagramu má práce nad hlavu a čerstvě po maturitě nastupuje na stáž do vyhlášené pražsko-italské cukrárny.

Velký rozvoj zažívá veganství a speciálně veganské dezerty. Alespoň některé poveganštělé varianty si získávají i světově známé top cukráře, jako je Jordi Bordas. Máslo a žloutky jsou totiž pro nevegany samy o sobě bezva, ale zahlazují ovocné kontrastní chutě a vůně, což je u aromatických lahůdek škoda. Novodobí cukráři vychází při tvorbě svých dezertů a pěn mimo jiné ze zmrzlinářských technologií – a právě zmrzlina, ideálně bez speciálních stabilizátorů, bude doufám dalším skloňovaným pojmem.

V roce 2018 jsme objevili rolovanou zmrzlinu a zmrzlinu ve vaflových kornoutcích, ale jejich hlavní vlna ještě minimálně v Česku přijde, snad i s dobrou vaflí a kvalitní zmrzlinou. Osobně fandím spíše klasickému gelatu v kornoutu, kterého podle mě není nikdy dost.

Jedním z hlavních trendů minulého roku na Západě nejen v jídle byla „mindfullnes“, tedy koncentrace a pochopení svého kusu žvance. S tímhle pojmem souvisí nárůst zájmu o to, odkud jídlo pochází, jestli rozumíme jeho složení, kolik položek souhrn ingrediencí má, jak bylo vypěstováno. Čeká nás opět o něco rozšířenější zájem o pojmy jako bio a biodynamický – v českém prostředí oproti například německé realitě trochu limitovaný kvůli vyšším cenám. A čeká nás pravděpodobně taky ještě větší snaha různých obchodníků nás ošálit lákavým „poctivým“ marketingem.

Káva - kavárna

Na závěr – když už jídlo vypěstujeme, uvaříme, dochutíme a naaranžujeme, bude ho potřeba nějakým způsobem zabalit.

V běžných, „starých“ kavárnách se začínají objevovat eko kelímky se zeleným pruhem. Bohužel se ukazuje také to, že spousta nových materiálů není zdaleka tak eko, jak se tváří. Zásadní je nový odpad nevytvářet a uvědomit si, že kelímek a brčko, které se staly symbolem zla, nejsou tím hlavním problémem.

Pojem „jednorázový“ už se stal jedním z nejužívanějších slov roku 2018, a tak budeme hledat způsob, jak se jednorázovým výrobkům co nejvíc vyhnout. Bezobalové obchody, ještě lokálnější restaurace, zero-waste koncepty nás budou pronásledovat na každém kroku.

Poslechněte si trendy roku 2019 – budou jimi mindfullnes, veganské dezerty a neustálé řešení jednorázových obalů.

Spustit audio