Gender pay gap? Posouváme se k lepšímu, ale stále máme co dělat, myslí si gestorka projektu Rovná odměna Lenka Simerská

8. prosinec 2022
Finančák

Průměrný rozdíl mezi platy mužů a žen neboli gender pay gap činí v současné době 16,4 %. Je to hodně, nebo málo? A co můžeme dělat proto, aby platy byly skutečně férové? Právě kolem tématu platových podmínek mužů a žen se točí nový Finančák, do kterého si Iva Hadj Moussa a Richard Vrdlovec pozvali hlavní gestorku projektu Rovná odměna Lenku Simerskou z Ministerstva práce o sociálních věcí.

Podle Simerské se Česká republika v otázce platové nerovnosti posouvá k lepšímu, ale stále máme co dohánět. „Součástí řešení je transparentnost. Člověk by měl mít poměrně konkrétní představu o tom, jaká odměna je v jeho oboru obvyklá, zvláště v případě, kdy mění zaměstnání nebo se do práce vrací po nějaké pauze,“ myslí si odbornice.

Čtěte také

Upozorňuje také na to, že ve „feminizovaných“ oborech, jako je školství nebo zdravotnictví, bývají mnohdy vyzdvihováni muži, kteří často získávají vedoucí pozice či různé bonusy.

Expertka na platovou nerovnost zmínila také připravovanou evropskou směrnici, která je momentálně v projednávání. Pokud bude schválena, měla by přinášet mimo jiné reportovací povinnost větších firem, ale také asistenci všem, kteří byli nerovností platů postiženi.

Proč Lenka Simerská tvrdí, že výši platu by neměly ovlivnit naše vyjednávací schopnosti? A proč by firmy neměly po zaměstnancích vyžadovat takzvanou doložku mlčenlivosti o výši platu? Dozvíte se v novém Finančáku!

autoři: Iva Hadj Moussa , Richard Vrdlovec
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.