Hazard, nebo zábava? Studentka zkoumala užívání tanečních drog, primární prevence je nedostatečná
„Snažila jsem se zjistit, jaké jsou náhledy uživatelů na taneční drogy,” říká studentka a výzkumnice Natálie Terčová z Masarykovy univerzity v Brně o své diplomové práci. Mluvili jsme i o jejím aktuální výzkumu internetu, společnosti a digitálních dovedností.
„Ukazuje se i z dat, že konzumace tanečních drog narůstá,” říká Natálie s tím, že pokrytí primární prevence zaměřené na tento typ drog je nedostatečné. „Například o extázi říkali, že je to spíše zábava, že to vlastně není droga,“ popisuje problém, který u dospívajících pozorovala.
„Často odkazovali na to, že o tom přeci mluví jejich vzory, influenceři a známé osobnosti,“ vysvětluje a zmiňuje, že s tím souvisí i zobrazování užívání drog ve filmech nebo hudebních klipech. „Málo se o tom mluví,” dodává.
Natálie pokračuje ve studiu na doktorátu a ve svém výzkumu se aktuálně zajímá o digitální technologie. „Konkrétně se dívám na to, jak se liší typy digitálních dovedností a k čemu vedou,” vysvětluje a podotýká, že se s tím pojí spousty mýtů, ale i reálných rizik.
Kolik času stráveného na sítích je příliš? Pusťte si Studovnu.
Související
-
Drogy, sex a nikdy nekončící party. Jak změnil britský seriál Skins pravidla hry?
Britský seriál Skins v nultých letech přinesl revoluci v teen dramatech. Odmítl ustálené americké postupy a místo toho nabídl syrovou realitu.
-
Psychoaktivní látky jako cesta k důstojnému životu. Problém je sebemedikace, popisuje odborník
Přednášky na školách i vzdělávací posty na sociálních sítích doplňuje kolektiv z neziskovky Czeched Substance o přímou komunikaci a o pomoc všem, kdo se na něj obrátí.
-
Je vaše dítě závislé na elektronice a sociálních sítích? Asi se budete muset změnit i vy
Během pandemie vzrostl počet dětí ohrožených závislostmi. A to nejen na alkoholu, tabáku a dalších drogách, ale také na elektronice, sociálních sítích a počítačových hrách.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.