Hergot! s Ellen Makumbirofa o slam poetry: „Náboženství je jasné téma, Ježíš si taky dělal srandu“

5. srpen 2018

Ellen Makumbirofa je evangelikální křesťanka a úspěšná představitelka slam poetry. Píše také básně, tančí, zpívá a hraje divadlo. V pořadu Hergot! mluvila o své cestě k Bohu, o feminismu, o rasismu a svých afrických kořenech. A zasvětila nás do slamové scény.

Slam poetry je literární performativní žánr na pomezí rapu, standupu a divadla. Slameři napíšou svůj text a předvádí divákům. Za své vystoupení dostávají body. Ellen Makumbirofa se ke slamování dostala v Olomouci, kde studuje na univerzitě Palackého psychologií. „Poprvé jsme vystoupila na akci Slam žen na den žen,“ rýmuje hned na začátku Makumbirofa.

Ellen Makumbirofa vyrostla v křesťanské rodině a byla k náboženství vedená odmala. „Měla jsem však dva důležité milníky. V pubertě jsem odešla do světa, žila jsem světským životem a musela jsem si vybrat. Rozhodla jsem se obrátit se zpět k Bohu. Druhý okamžik přišel, když jsem odešla na vysokou školu, odpoutala jsem se od církve, od rodiny a všech jistot.“ V slam prostředí si uvědomila, že její zásady stojí na náboženských autoritách, na strachu z lidí a pocitu viny, ale nestojí na Bohu.

„Jsou situace, kdy se diskriminaci nelze vyhnout.“ Jaké boje se vedou o náboženskou svobodu?

náboženská svoboda - protri potratům

Svoboda myšlení, svědomí a náboženského vyznání patří mezi základní lidská práva. Jsou ovšem situace, kdy se princip náboženské svobody dostává do konfliktu s jinými zásadními principy svobodné společnosti, nebo se stává, že proti sobě stojí práva vyznavačů a vyznavaček různých náboženství. Zdánlivě jednoduché principy se pak komplikují. O náboženské svobodě především v kontextu současné Evropy mluvíme s pravoslavným duchovním, religionistou a redaktorem Milošem Mrázkem. 

Musela se znovu najit a slam poetry jí v hledání sebe sama pomohlo. Ellen ve svých vystoupeních otevřeně mluví o rasismu, o feminismu a také o náboženství. „Mluvit o náboženství je pro mě přirozené, Ježíš si taky dělal srandu.“ Na slamové scéně je ale podle jejích slov stále málo žen. „Je to možná tím, že ženy mívají hlubší texty a diváci víc oceňují humor,“ mluví o své zkušenosti i tvorbě Makumbirofa.

Co říká Ellen Makumbirofa o rasismu? Co si o slamování myslí její církevní rodina a jaký má Ellen vztah k Zimbabwe? Poslechněte si celý Hergot!

autoři: Fatima Rahimi , Petr Wagner , Jakub Ort
Spustit audio