Hlavním snem je žít v klidu. Anki o nové desce, absenci vzorů a budování vztahů s producenty
I want to feel safe - tak jsem jmenuje nové album česko-vietnamského rappera Ankiho. K mnohdy syrovým výpovědím o životě z předešlých No More Drama či EU Passport Karaoke EP, přibyly nové střípky příběhů, které by svou tvrdostí nezapadly ani v textech leckteré přísné punkové kapely. Právě jeho přístup nás ve Špíně přinutil pozvat si ho do studia a probrat místní rapovou scénu, proměny jeho zvuku i osvobozující moc storytellingu.
Česko-vietnamský rapper Anki se za posledních pět let pomalu ale jistě dostává do popředí československé nezávislé hudební scény. Jeho hudba reflektující formativní životní zkušenosti - od dětství ve vyloučené lokalitě na Chebsku po pobyt ve Vietnamu nebo oslavu získání českého občanství, ve své upřímnosti vždycky působila trochu jako zjevení už od prvních desek. My jsme se ve Špíně zaměřili víc než na historii na aktuální I Want To Feel Safe a pochopitelně nás zajímalo, jestli se podařilo touhu po klidu, bezpečí a rodinném zázemí naplnit.
Ankiho přednosti tkví v mimořádném citu pro strhující vyprávění, obnažující silná témata jako je domácí násilí v tracku Background nebo zkušenosti spojené s imigrací a statusem českého občana. Přiznal, že sdílení těchto zážitků pro něj probíhá bezbolestně. I když jde o palčivé záležitosti, rapuje o událostech, které se staly před dlouhou dobou a jsou svým způsobem uzavřené.
Proměnu zaznamenal i zvuk. Na novince ukročil směrem k UK Garage a drum and bass zvuku, čímž se vzdálil od klasických rapových beatů. Přiznal se totiž, že rád rapuje do tanečních rytmů. „Potřebuji si to vlastně taky trošku užít, hodně řeším, abych jen nestál na stagi a nevyprávěl nějaký příběh, ale abych se u toho mohl i nějak hýbat a zatančit si,“ osvětlil. I proto se rozhodl pro spolupráci hned s několika novými producenty jako jsou badfocus, Harshmellow nebo Kewu.
Anki se měl vždy tendenci vymezovat proti rivalitě na rapové scéně. Jak uvedl, jeho prioritou je řešit svůj vlastní život a okolí, nikoli rapgame. „Ta hudba, kterou dělám, mě nějakým způsobem vyoutovala sama,“ dodává. Přesto sleduje scénu a pracuje s podobně smýšlejícími umělci. Na křest alba 14. listopadu v pražském klubu Bike Jesus si například pozval Maggi Gang, které si oblíbil díky jejich syrovému přístupu a energii.
Jak se Anki vypořádal s dis-trackem mířeným na jeho adresu? Co Ankimu stačí k pocitu bezpečí? Jak probíhala spolupráce s Edovým Synem a Malvinou? Proč si rapper Domo zaslouží feat na tracku za jakoukoliv cenu? V čem Ankiho kreativní fungování připomíná spíše proces tvoření indie kapely? Čím mu pomohlo vzhlížení k německy mluvícím raperům s migračním pozadím a má to co dočinění s absencí asijských role models při vyrůstání v devadesátkovém Česku? Poslechněte si celý rozhovor ze záznamu!
Související
-
Rappeři Edúv Syn a Fvck_Kvlt ve Špíně: Punk je něco, co ti změní život a už se toho nikdy nezbavíš
Do první letošní Špíny dorazili dva slovenští rappeři – Edúv Syn a Fvck_Kvlt, kteří sice mají své kořeny pevně spjaté s punkem.
-
Shygrlz, které se nebály vypadnout z pokojíčků. S rapperkami Wodehn a Zzai o jejich společné tvorbě
Konečně se zadařilo a po téměř roce domlouvání za námi do Špíny dorazila v Brně usazená rapperka Wodehn. Ta si s sebou do studia přivedla posilu v podobě kolegyně Zzai.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.