Hned jsme věděli, že je jiný. Budil se dvacetkrát za noc, byl pořád v pohybu, říká máma syna s ADHD

23. srpen 2023

„Hned když přišel na svět, všimli jsme si, že je nestandardní. V noci se vzbudil klidně dvacetkrát, byl neustále bdělý, neustále v pohybu. Přes den usnul na 20 minut, mohla jsem si podle něho řídit hodinky. Pro mě to znamenalo chronickou únavu a naprosté vyčerpání,“ říká Jana Martincová, máma čerstvě dospělého syna s ADHD.

„Ve dne v noci si říkal o pozornost a starší zdravá dcera byla najednou na druhé koleji, to mě hrozně mrzelo. Při tom mnohaletém nočním buzení jsem nezvládala všechny vypjaté situace řešit v klidu a bez emocí. Vždycky jsem to brala jako svoje výchovné selhání a byla jsem schopná se dětem omluvit,“ vzpomíná Martincová na doby, kdy se cítila vyčerpána a neustále ve střehu.

Jana Martincová a její syn Richard

„Když se sešly matky s dětmi na kávě, seděly spolu u stolku a já se zatím seznámila v restauraci se všemi trubkami a elektrickým vedením, které se syn pokoušel nějak přeskládat,“ vzpomíná. „Probíhá to všechno strašně rychle, že nemáte čas na nic. Ani se litovat,“ popisuje rodičovství dětí s ADHD v kostce.

„Nepotřebovala jsem skočit ve skupině stejně postižených rodičů. Hledala jsem naopak normální komunitu, do které bych ze svých dnů mohla vystoupit.“ Poslechněte si Houpačky s Janou Martincovou.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.