Hobitín najdete v Nymburce, tvrdí Ladislav Zibura ve svém výletním tipu

Ladislav Zibura
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ladislav Zibura

V zimě nemusíte jezdit do hor. Podle Ladislava Zibury je Nymburk ideální pro poklidný jednodenní výlet. Úrodná část středního Polabí si zachovala hrabalovský ráz a místní obyvatelstvo drží pohromadě. Jednou z ústředních postav organizace veřejného života je mladý muž jménem Honza Kára, za nímž Ladislav Zibura rád jezdí. Nymburk je výjimečný gotickou architekturou. Křivolaké městské uličky mají také své kouzlo. Místním malým domečkům s nízkými ploty Zibura přezdívá „hobitín“.

Nymburk se nachází na půl cesty mezi hlavním městem a Hradcem Králové. Za bližší prozkoumání stojí například gotický kostel svatého Jiljí, vodárenská věž z roku 1903 nebo staré městské opevnění. Milovníkům mostů by neměl uniknout první železobetonový most postavený v Čechách v roce 1912. Do areálu místního pivovaru se dostanete bez potíží, ale prohlídku budovy si musíte dopředu domluvit se sládkem.

Legendární postava nymburské komunity Honza Kára spojuje svým nadšením místní obyvatele. Poslechněte si celý tip a dozvíte se, kde byste na něj mohli v Nymburce narazit.