Honza Vojtko v Diagnóze F: Na štěstí se musí pracovat, samo nepřijde. Roli ale hrají geny i dětství

27. červenec 2018

Pocit štěstí, který prožíváme, záleží na aktuálních okolnostech daleko méně, než bychom čekali. Zásadní  roli hraje v tom, zda se cítíme šťastní, naše genetická výbava a to, jaké jsme prožili dětství.

Podle párového terapeuta Honzy Vojtka je většina událostí, které se nám dějí, neutrální. To, zda je budeme vnímat jako pozitivní, nebo negativní, závisí z velké části na tom, jak jsme byli vychováni a jaké jsme měli dětství. „Pokud jste měli šťastné dětství, tak budou vaše emoce v dospělosti pravděpodobně naladěny více pozitivně. Na druhé straně, pokud vaše dětství tak šťastné nebylo, a to vás rodiče nemuseli zrovna týrat, ale třeba si vás tolik nevšímali nebo byli sami nešťastní, budete zřejmě v dospělosti citlivější na to negativní prožívání,“ vysvětluje Honza Vojtko.

Diagnóza F: Jak být šťastný?

03031952.jpeg

Odpověď na otázku, jak být šťastní, hledáme v životě dříve či později asi všichni. A hledal ji i spisovatel a blogger Tomáš Hajzler. Jedním z témat, kterými se zabývá, je svoboda v práci – to, aby lidé mohli být lidmi i při své práci. A to jistě s naším štěstím souvisí.

Ani jedinci s méně šťastným dětstvím však nemusí nutně skončit nešťastní. Na štěstí je možné aktivně pracovat, samo totiž nepřijde. „Dnes a denně si říkám, co ve svém životě mám a proč můžu být šťastný. Ale je pravda, že si to musím říkat, kdybych si to neříkal, pravděpodobně bych moc šťastný nebyl,“ přiznává Vojtko. I ve své terapeutické praxi se potkává s lidmi, kteří hledají štěstí. „V dnešní době je velký tlak na to, že musíme být permanentně šťastní, což je ale ve skutečnosti nereálné. Nejde být stále šťastný,“ dodává terapeut.

Jak můžeme na svém štěstí sami aktivně pracovat? Co jsou podle Honzy Vojtka základní pilíře našeho štěstí a v čem nám může pomoci, když se umíme nechat strhnout událostmi a být tady a teď? Poslechněte si Diagnózu F o štěstí.

Literatura: 
Ben Furman: Nikdy není pozdě na šťastné dětství
Mihaly Csikszentmihalyi: Flow – o štěstí a smyslu života

autor: Adéla Paulík Lichková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.