Hořká zodpovědnost za staré příspěvky na sociálních sítích. Můžeme beztrestně měnit postoje?

Facebook
Facebook

Je to zřejmě druh skandálu, který bude v následujících letech úplně běžný. Někdo odhalí vaše urážlivé příspěvky nebo dřívější problematická vyjádření na sociálních sítích. A skončí to buď veřejnou omluvou, nebo dokonce vyhozením z práce. Projeli jste si někdy svoje staré statusy na Facebooku?

Své o tom ví třeba režisér hollywoodského trháku Strážci galaxie James Gunn. Zatímco pracoval na třetím dílu, někdo objevil jeho příspěvky, ve kterých si dělal legraci z pedofilie, holokaustu nebo teroristických útoků z 11. září.

Studio Disney s ním ukončilo spolupráci. James se pak na Twitteru omluvil. Napsal, že se během let změnil a že za jeho drastickým humorem byla naivní snaha šokovat.

Další případ: Dan Harmon, tvůrce animovaného seriálu Ricky a Morty. Ten se zase omluvil za svůj starý skeč z roku 2009, ve kterém obtěžuje panenku. Video sdílely krajně pravicové skupiny a stalo se virálním.

A do třetice třeba komik Trevor Noah. Na sociálních sítích se začalo v jednu chvíli masivně sdílet video jeho stand-upu, ve kterém pronesl rasistický vtip na účet australských domorodých žen.

Stejně jako v předchozích dvou případech i v tomto jsme se dočkali veřejné omluvy. Jak si všímá britský deník Guardian, všechny tři případy mají jedno společné. James Gunn, Dan Harmon i Trevor Noah jsou vytrvalými kritiky amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Málokdo zpochybňuje, že jsou jejich vtipy urážlivé. Nicméně způsob, jakým se vrátily na internet, byl součástí polokontrolovaných pokusů krajní pravice tyto liberály znemožnit.

Kontroverze vzbudil nedávno i čtyřnásobný mistr světa Formule 1 Lewis Hamilton. Ten umístil na sítě video, na kterém je jeho synovec v dámských šatech. A Hamilton mu říká, že „kluci šaty nenosí“. Britský pilot Formule 1 se za svůj komentář omluvil a smazal většinu svých příspěvků na Twitteru a Instagramu. Později řekl, že žijeme ve velmi divné a kritické době. Některé věci jsou podle Hamiltona zveličovány víc než v předchozích letech.

Jakou zodpovědnost neseme za staré příspěvky, které vznikaly v jiné době? Poslechněte si i audioverzi s osobními zkušenostmi českých politiků.

Spustit audio

Související