Hotblood!: Western o homosexuálním kentaurovi bourá hranice mezi profesionální tvorbou a fanfikcí

8. listopad 2017

Za sedmero zkrocenými horami je země, která vypadá jako Divoký západ, ale kromě indiánů a veteránů války Severu proti Jihu se tam po širých pláních prohánějí i homosexuální kentauři.

Takhle to alespoň chodí v internetovém komiksu Hotblood! od Toril Orlesky, o kterém si můžete něco poslechnout v nejnovější Ektoplasmě.

Hotblood! vypráví o mladém ocelářském magnátovi Asovi Langleym, který ve Wyomingu druhé poloviny devatenáctého století přijme nového zaměstnance, veterána občanské války a kentaura Jamese Rooka. Kentauři jsou v téhle alternativní realitě běžným úkazem a od lidí se liší v podstatě jen anatomicky. Z Langleyho a Rooka se postupně stane párek psanců na útěku a nakonec i milenecká dvojice. Orlesky tak svým čtenářům navařila odvážný mix westernu, červené knihovny a fantasy, který navíc zjevně po očku pokukuje po linii homosexuálních romancí pro ženy, jaké známe z japonského komiksového žánru jaoi.

Přestože Hotblood! vycházel na internetu po jednotlivých stránkách, není to komiksový strip, ale spíš zhruba 250stránkový grafický román, který vypráví uzavřený příběh. Orlesky se v něm podařilo spojit profesionální grafiku a vyprávěcí styl připomínající americké mainstreamové komiksy s vyloženě fanouškovskými fenomény. Hotblood! má blízko k fanfikcím typu slash, ve kterých se pár mužských hrdinů oddává homosexuální lásce, ale zároveň to je velmi cudné čtivo, kde rozhodně nedojde na žádné explicitně erotické výjevy. Spíš sledujeme romantický příběh se dvěma paličatými osobnostmi, jejichž soužití připomíná divoké italské manželství – přesně to ale mívají čtenářky slash fikcí rády.

Z komiksu Hotblood! od Toril Orlesky

Orlesky spíš těží z jiného fanouškovského fenoménu, kterému se říká shipping. Ten nemá nic společného se zásilkovými službami. Ve fandomu označuje přání, aby dvě reálné osoby nebo postavy z nějakého příběhu utvořily pár, ať už romantický, nebo jiný. V Hotbloodovi totiž trvá dost dlouho, než mezi Rookem a Langleym přeskočí jiskra, ale čtenáři zároveň dopředu vědí, že k tomu dojde a mohou se na to těšit.

Autorka je ostatně s fanoušky svého komiksu v čilém kontaktu přes svůj profil na Tumblr. Zveřejňuje tu fanouškovské obrázky, které jsou mnohem odvážnější než to, co můžeme vidět v samotném komiksu. Kromě toho tu najdeme i její obsáhlý shippingový dotazník, kde se mimo jiné dozvíme i to, zda je vztah mezi hrdiny dostatečně pevný na to, aby si jeden z nich mohl čistit zuby ve stejné koupelně, kde ten druhý zrovna sedí na záchodě. Serióznější zájemci o pozadí tvorby komiksu na internetu pak mohou sledovat její blog, věnovaný právě jejím zkušenostem webové scenáristky a kreslířky.

Obrazy ze země zítřka. Vizuální futurista Syd Mead a jeho návrhy pro Blade Runnera a jiné sci-fi

Jeden z prvních návrhů Syda Meada pro film Blade Runner

Ať už po nocích  počítáte elektrické ovečky v očekávání nového Blade Runnera, nebo máte pocit, že nový příběh Ricka Deckarda vaším osobním Voight-Kampffovým testem nejspíš neprojde, chystaná resuscitace osmdesátkové klasiky Ridleyho Scotta nechává chladným jen málokoho. První Blade Runner stojí na průsečíku mnoha žánrových křižovatek – na jedné straně je to tak trochu tečka za tvorbou autora románové předlohy snímku Philipa K. Dicka, na druhou stranu progresivní filmová vize, na níž později stavělo cyberpunkové hnutí nebo desítky akčních sci-fi anime minimálně po následující dvě dekády.

Orleské se zkrátka podařil hodně zajímavý průnik mezi fanouškovskou a profesionální tvorbou. Není to fanfikce, protože nabízí originální příběh, který je navíc velmi profesionálně a klasicky zpracovaný. Číst ho může bez problémů i někdo, kdo o pojmy jako slash nebo shipping v životě nezakopnul. Zároveň je to ale dílo nadšené autorky pracující mimo komiksový průmysl a vycházející z fanouškovských žánrů.

Hotblood! vycházel od roku 2013 do roku 2016 a brzy po jeho ukončení se Orlesky pustila do tvorby pokračování jménem Zarco. Jeho vydávání je momentálně přerušené, ale na nové díly se čtenáři mohou těšit už od ledna 2018. Horkokrevní kentauři tedy z fiktivního Divokého západu jen tak nevymizí…

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka