Hráči jsou idealizovaní, i já vyhledal ve Francii pomoc psychologů, říká fotbalista Vladimír Šmicer
Fotbal duševnímu zdraví může škodit, ale i pomáhat. Shodli se na tom bývalý český reprezentant Vladimír Šmicer a ředitel Centra Bohnice Fokusu Praha Jan Drobný. Psychické problémy podle nich představují tabu nejen v českém fotbale, ale i společnosti vůbec. Společnou kampaní a prostřednictvím mezinárodního turnaje Easi Cup pro lidi s duševním onemocněním 2019 by to chtěli změnit.
„Hráči jsou idealizovaní, obecně se myslí, že berou obrovské peníze, ale ono to tak úplně není,“ říká Šmicer. „Po konci kariéry se najednou dostanou do situace, kdy jsou zvyklí na nějaký životní standard, a nemůžou žít stejně, nevědí, jak a kde vydělávat, nemůžou najít odpovídající práci, dostávají se do psychických problémů a nevědí, jak dál se životem,“ odhaluje odvrácenou tvář fotbalové slávy někdejší hráč pražské Slavie, francouzského Lens či slavného Liverpoolu.
Že psychické problémy profesionálních hráčů můžou skončit i sebevraždou, potvrdila před dvěma roky i úmrtí bývalých opor Viktorie Plzeň Františka Rajtorala a Davida Bystroně. Česko navíc patří k evropskému nadprůměru v oblasti duševních chorob a sebevražd. Zatímco v Anglii spáchá sebevraždu sedm lidí ze 100 tisíc, v České republice je tento počet dvojnásobný, což v průměru znamená čtyři sebevraždy denně.
„Hledali jsme nějaký projekt, jak hráčům pomoct,“ tvrdí Šmicer. „Líbilo se nám propojit fotbal a profesionály, jako je Honza,“ vysvětluje, proč začal spolupracovat s Janem Drobným z Fokusu Praha. „U nás je to o tom, že problémy v oblasti duševního zdraví jsou spíš známky slabosti. A my bychom to chtěli těmi aktivitami, které máme s Vladimírem a s Českou asociací fotbalových hráčů, začít měnit,“ doplňuje Drobný.
Česko se v přístupu k duševnímu zdraví nejen ve fotbale může inspirovat právě v zahraničí. „Rozdíl oproti Čechám je, že v Anglii se o tom tlaku více mluví,“ popisuje Drobný, který strávil několik let pracovně v Manchesteru. Připomíná i veřejné přiznání fotbalových hvězd jako Ria Ferdinanda či Ryana Giggse, že trpěli depresemi.
Rozdíly mezi přístupem na Západě a v českých klubech potvrzuje i Šmicer. „Ve Francii jsem zažil poprvé, kdy kluci, kteří měli nějaké osobní problémy, šli k psychologovi,“ komentuje. I on sám prozradil, že vyhledal odborníka. „A nemusí to být jen problémy na hřišti, ale i když jsem měl já sám osobní problém,“ doplňuje.
I z toho důvodu se stal Šmicer patronem mezinárodního turnaje Easi Cup 2019, který se v červenci odehraje v Praze. „Součástí je i kampaň, která má částečně destigmatizovat duševní onemocnění v Česku a začít se otevřeně bavit o duševním onemocnění,“ říká o hlavní náplni spolupráce Fokusu Praha se světem fotbalu Drobný. A doufá, že jeho tým hráčů s duševním onemocněním, se kterým skončil na minulém ročníku hraném v anglickém Brightonu šestý, zažije podobnou radost i v Praze.
Nový díl Tribuny přivítal jako hosty fotbalistu a někdejšího českého reprezentanta Vladimíra Šmicra a Jana Drobného z Fokusu Praha, kteří společně organizují mezinárodní turnaj pro lidi s duševním onemocněním Easi Cup. Jak fotbal pomáhá v boji proti duševním chorobám? Proč nejsou sebevraždy fotbalistů v Česku výjimkou? A jak se s psychickým tlakem v nejlepších klubech vyrovnával sám Šmicer?
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka