Je zvláštní, když vám neznámý člověk začne vyprávět intimní věci, říká autorka projektu Moje terapie
Na Radiu Wave odstartovala začátkem listopadu nová podcastová série Moje terapie. Šest lidí, kteří se rozhodli nebýt na své problémy sami, a jejich terapeuti vypráví svůj příběh a to, co se děje za zavřenými dveřmi terapeutických místností. O tom, jak podcasty vznikaly, mluvila v Diagnóze F dramaturgyně projektu Táňa Zabloudilová.
Moje terapie je podcastová série, v níž si štafetu předává několik vypravěčských dvojic. Tvoří je šest lidí, kterým pomohla terapeutická sezení, a šest terapeutů, kteří je jimi provedli. Kdy se hlavní postavy šesti příběhů odhodlaly najít si terapeuta? Co se na sezeních odehrává a co všechno se díky nim může měnit? Různé životní příběhy, různé druhy potíží a různé terapeutické přístupy. Poslouchejte sérii Moje terapie na wave.cz/mojeterapie a přihlaste se k odběru podcastu na wave.cz/podcasty.
Motivem k účasti v podcastové sérii byla podle Táni Zabloudilové nejčastěji chuť sdílet zkušenost, že terapie je vlastně poměrně dostupný prostředek k tomu, aby bylo člověku lépe v nějaké obtížné situaci. „Druhá část lidí přicházela s tím, že rekapitulace jejich dosavadního vývoje v terapii, společně s terapeutem, by jim mohla nějak pomoci, mohli by si to prostřednictvím toho pořadu nějak uspořádat,“ říká Zabloudilová. Zajímavým okamžikem bylo, když se někteří klienti se svým terapeutem vlastně poprvé potkali v jiném prostředí než v terapeutovně, kde běžně pracují.
Podcasty Moje terapie se natáčely v komorním prostředí karlínského studia, které se tak stalo improvizovanou terapeutickou místností. Součástí tohoto terapeutického prostoru se na omezený čas stali i samotní autoři jednotlivých dílů. „Všechna ta setkání byla velmi intenzivní. Je zvláštní, když člověk, kterého vlastně vůbec neznáte, vám najednou začne vyprávět velmi intimní, osobní věci,“ popisuje zkušenost svou i ostatních autorů dramaturgyně.
Jakkoliv se ve většině dílů zmiňuje nějaká konkrétní diagnóza, s níž se lidé potýkají, tvůrci se snažili poukázat na skutečnost, že do terapie vůbec nemusí jít člověk jen s diagnózou. „Je to místo, kde se dá pomoct od lecjakého problému nebo ho nějak zmírnit,“ říká Zabloudilová. Ji samotnou právě v tomto kontextu nejvíc bavily momenty, kdy klienti mluvili o věcech, které vlastně někdy zažil každý z nás.
Na jaké limity naráželi tvůrci při přípravě série Moje terapie? Je terapie reálně dostupná, nebo je to luxus, na který řada lidí prostě nedosáhne? A jak účast v podcastu proměnila vzájemné vztahy jednotlivých účastníků a jejich terapeutů? Poslechněte si rozhovor s dramaturgyní projektu Moje terapie Táňou Zabloudilovou.
Související
-
Moje terapie, epizoda 1: Tajemství je destruktivní
Hlasy, které uslyšíte v první epizodě podcastové série, patří studentce Anežce a její terapeutce Natálii.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.