Je zvláštní, když vám neznámý člověk začne vyprávět intimní věci, říká autorka projektu Moje terapie

8. listopad 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Táňa Zabloudilová

Na Radiu Wave odstartovala začátkem listopadu nová podcastová série Moje terapie. Šest lidí, kteří se rozhodli nebýt na své problémy sami, a jejich terapeuti vypráví svůj příběh a to, co se děje za zavřenými dveřmi terapeutických místností. O tom, jak podcasty vznikaly, mluvila v Diagnóze F dramaturgyně projektu Táňa Zabloudilová.

Moje terapie je podcastová série, v níž si štafetu předává několik vypravěčských dvojic. Tvoří je šest lidí, kterým pomohla terapeutická sezení, a šest terapeutů, kteří je jimi provedli. Kdy se hlavní postavy šesti příběhů odhodlaly najít si terapeuta? Co se na sezeních odehrává a co všechno se díky nim může měnit? Různé životní příběhy, různé druhy potíží a různé terapeutické přístupy. Poslouchejte sérii Moje terapie na wave.cz/mojeterapie a přihlaste se k odběru podcastu na wave.cz/podcasty.

Motivem k účasti v podcastové sérii byla podle Táni Zabloudilové nejčastěji chuť sdílet zkušenost, že terapie je vlastně poměrně dostupný prostředek k tomu, aby bylo člověku lépe v nějaké obtížné situaci. „Druhá část lidí přicházela s tím, že rekapitulace jejich dosavadního vývoje v terapii, společně s terapeutem, by jim mohla nějak pomoci, mohli by si to prostřednictvím toho pořadu nějak uspořádat,“ říká Zabloudilová. Zajímavým okamžikem bylo, když se někteří klienti se svým terapeutem vlastně poprvé potkali v jiném prostředí než v terapeutovně, kde běžně pracují.

Podcasty Moje terapie se natáčely v komorním prostředí karlínského studia, které se tak stalo improvizovanou terapeutickou místností. Součástí tohoto terapeutického prostoru se na omezený čas stali i samotní autoři jednotlivých dílů. „Všechna ta setkání byla velmi intenzivní. Je zvláštní, když člověk, kterého vlastně vůbec neznáte, vám najednou začne vyprávět velmi intimní, osobní věci,“ popisuje zkušenost svou i ostatních autorů dramaturgyně.

Jakkoliv se ve většině dílů zmiňuje nějaká konkrétní diagnóza, s níž se lidé potýkají, tvůrci se snažili poukázat na skutečnost, že do terapie vůbec nemusí jít člověk jen s diagnózou. „Je to místo, kde se dá pomoct od lecjakého problému nebo ho nějak zmírnit,“ říká Zabloudilová. Ji samotnou právě v tomto kontextu nejvíc bavily momenty, kdy klienti mluvili o věcech, které vlastně někdy zažil každý z nás.

Na jaké limity naráželi tvůrci při přípravě série Moje terapie? Je terapie reálně dostupná, nebo je to luxus, na který řada lidí prostě nedosáhne? A jak účast v podcastu proměnila vzájemné vztahy jednotlivých účastníků a jejich terapeutů? Poslechněte si rozhovor s dramaturgyní projektu Moje terapie Táňou Zabloudilovou.

Spustit audio

Související