Jediné, co člověku s duševním onemocněním pomůže, je převzít plnou zodpovědnost za úzdravu, říká ředitel Fokusu Praha

16. červen 2023

Lidé s duševním onemocněním se potýkají s řadou psychologických fenoménů, které jim mnohdy velmi znesnadňují život. Ve stávajícím systému služeb, které jim mohou pomáhat, je nově i takzvaný Dům zotavení (Recovery House).

„Unikátní je to v tom, že nabízíme svobodný program, který si klienti vytvoří podle sebe, podle toho, co sami potřebují,“ vysvětluje princip fungování chystané služby Domu zotavení Jan Sobotka, výkonný ředitel organizace Fokus Praha, která plánuje dům otevřít ještě v letošním roce.

Čtěte také

„Když se dostane člověk na cestu zotavení, tak jediné, co mu pomůže, je převzít plnou zodpovědnost,“ říká Sobotka s tím, že naše představa, že toho někteří z nich, byť v určitých fázích svého života, nejsou schopní, je mylná.

„Strávili jsme teď týden na Slovensku u organizace Integra, která nám pomohla do Čech přivézt program Blázníš? No a! a jejich klienti mi přišli v něčem svobodnější, otevřenější, možná míň zdecimovaní těmi systémovými službami. Jsou stejní, jako ti naši, ale hodně rozlišují, co je nemoc, na kterou se vymlouvají, i když to zní hrozně. Uvědomují si, co jsou jejich trable a co jsou oni sami. Mám pocit, že u nás v Česku tyhle věci někdy splývají,“ střílí trochu do vlastních řad pomáhajících služeb Sobotka.

Jak moc může být psychotický svět ne/bezpečný? Čeho se Jan ve své práci bál? A proč bychom měli otevřeně mluvit o vlastních duševních obtížích? Poslechněte si inspirativní rozhovor s Janem Sobotkou z Fokusu Praha.

autor: Adéla Paulík Lichková
Spustit audio

Související