Musela jsem si dát „na držku“, aby mi došlo, že duševní nemocí netrpí jen slaboši, říká peer pracovnice
Peer pracovník v oblasti duševního zdraví je člověk, který má vlastní zkušenost s duševním onemocněním. Po různých fázích nemoci u něj došlo ke stabilizaci a svou zkušenost a někdy i naději, že zotavení je možné, tak může předávat dál.
Katka žila až do dospělosti s představou, že duševními potížemi trpí lidé, kteří jsou slaboši a nedokáží si poradit s běžnými problémy v životě. Po narození první dcery se u ní bez jakýchkoliv varovných signálů objevila poporodní deprese, která postupně vyústila v periodickou depresi a bipolární poruchu. „Jediný čas, kdy jsem nemyslela na sebevraždu, byl, když jsem spala,“ popisuje své tehdejší prožitky, které ji vedly k pokusu o ukončení života skokem z paneláku.
Čtěte také
O „zešílení“ v dospělém věku mluví i Michal, kterému se život změnil v šestadvaceti letech v době, kdy se mu nedařilo v práci, ve škole ani ve vztazích. Svou roli v tom podle něj mohly sehrát i návykové látky, které v té době užíval.
Katka i Michal se od té doby dlouhé roky potýkají s duševními nemocemi. Mají za sebou vzestupy, pády i řadu hospitalizací a rozhodli se svou zkušenost zužitkovat v práci peera – člověka, který se svou nemocí žije, umí s ní fungovat a může tak být oporou a inspirací těm, kterým se to v tu chvíli ještě nedaří.
„Musela jsem si dát ‚na držku‘, aby mi došlo, že duševní nemocí netrpí jen slaboši,“ popisuje Katka, jak se její představy o psychiatrických pacientech proměnily. O to víc se teď snaží, aby se o tématech spojených s duševními nemocemi mluvilo. I proto se stala součástí kampaně #PEERpomaha, která představuje příběhy několika peer pracovníků a informuje o tom, jak může peer pomáhat a kde lze takovou pomoc najít.
Co dělá peer, když nemoc opět zaútočí? Jaká úskalí s sebou nese pracovní zařazení peera ve zdravotnictví? A je stigma duševních nemocí dnes stále ještě aktuální? Poslechněte si Diagnózu F s Katkou Navrátilovou, Michalem Kašparem a Břetislavem Košťálem ze Studia 27, kteří stojí za kampaní #PEERpomaha.
Související
-
Břetislav Košťál o stigmatu duševní nemoci a svém životě se...
Břetislav žil do svých pětadvaceti let podle svých slov celkem normální život. Jako první příznak toho, že něco není v pořádku, se objevila několikaměsíční deprese,...
-
Martin Hollý v Diagnóze F: Pro schizofrenika jsou obtížné i...
V souvislosti se žďárskou tragédií, kdy šestadvacetiletá schizofrenička napadla mladou dívku a ubodala mladíka, který se jí zastal, uvádí Diagnóza F čtyřdílný speci...
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.