Jóga a psychoterapie. Východní praxe se může se západní terapií skvěle doplňovat i tlouct
„Jóga není adekvátní náhradou psychoterapie, ale může psychoterapeutický proces podporovat,” říká v Balancu Barbora Hu, lektorka jógy a indoložka, která je ve výcviku Grof Transpersonal Training. Praxe jógy mívá dobré účinky na duševní zdraví. Stejně jako psychoterapie se dotýká například emocí, práce s tělem, pocitovou inteligencí a přináší i duchovní témata. Jak ale kombinovat jógovou praxi a psychoterapii a může být jóga únikem?
„Jóga je přístup k životu. Filozofie, která zahrnuje ideje, hodnoty, uspořádání světa.“ Má i praktickou doménu, modlitbu, rituál, práci s tělem a studium textů i sebe sama. Nepochází ale ze západního světa a nelze ji jen přenést do našeho života bez adaptace. Některé nástroje a hodnoty ale přenositelné jsou.
Právě v tom je možnost kombinovat jógu a psychoterapii. Můžeme vědomě přinášet témata z psychoterapie do jógové praxe – třeba téma hranic, trauma. Podle Báry je ideální kombinace, když terapeut i lektor o své práci vzájemně vědí a mohou se tak podporovat ve prospěch klienta.
„Je odpovědí na moji životní situaci celibát, nebo se jen bojím vztahů?“ Jóga může být únik před vlastním životem. Může přinášet hluboké uvolnění a pocity jednoty s celým vesmírem. Ale namísto toho, aby se člověk postavil důležitým otázkám, nepříjemným situacím a emocím upřímně, může se zkrátka intenzivně chodit uvolňovat do jógového studia. Udělá se mu lépe, ale problémy nebude posouvat a lépe jim rozumět. I duchovní svět je místo, kam se můžeme chodit schovávat před světem vlastním.
Poslechněte si celý rozhovor o průniku jógy a psychoterapie.
Související
-
Jóga není jen fyzické cvičení, ale i pátrání po lidské podstatě a cesta ke spokojenosti
„Na západě se jóga smrskla do práce s tělem, ale nemyslím, že to je špatně,“ říká v Balancu Petr Smil, lektor jógy. Už delší dobu zažíváme na západě boom jógy.
-
Jóga nás může znovu propojit s naším tělem a prožíváním. Svět může být barevnější a šťavnatější
„Svět bude pořád stejný, ale díky józe se změní naše vnímání,“ říká v magazínu Balanc psychoterapeutka a psycholožka Julie Lipská.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka