Jsi citlivka a všechno si moc bereš! Kdo jsou hypersenzitivní lidé a proč prožívají vše silně?

10. listopad 2020

„Často hypersenzitivní nezvládají 8 hodin denně pracovat, pak jít na skleničku a obstarat rodinu. Je toho na ně hodně,“ říká pro Balanc Alena Wehle, zážitková pedagožka, lektorka, bloggerka a vysoce citlivý člověk. Možná jste sami hypersenzitivní nebo někoho takového znáte. Okolí vám říká, že si vše moc berete, na večírku jste brzo vyčerpaní z množství podnětů, nezvládáte pracovní tempo a dobře vám dělá příroda, klid a harmonie.

„Hypersenzitivní mají vysoce citlivou nervovou soustavu, reagují silněji na podněty. Vnímají mnohem více detailů než ostatní.“ Pojem přinesla světu americká psycholožka Elaine Aron. Provedla s manželem rozsáhlý výzkum a zjistila, že v populaci je hypersenzitivních asi 20 procent. Jedná se o dědičný povahový rys, ale je možné, že hypersenzitivita může být také naučená. Nejde jen o introverty, i 30 procent extrovertů je hypersenzitivních.

„Po chvíli na večírku jsou hypersenzitivní tak zahlceni, že by nejraději šli domů.“ Pro citlivé lidi může být běžný život v naší době a společnosti náročnější. Když o svém povahovém rysu nevědí, mohou si připadat, že je s nimi něco špatně. Jsou častěji vyčerpaní z rušného prostředí, velkých skupin lidí, nemusí zvládat pracovat 8 hodin denně nebo žít na rušných místech. Špatně snáší konflikty v práci, nejsou soutěživí. Pokud se s ostatními srovnávají, mohou si přitížit, nestíhají toho tolik jako ostatní.

smutek - úzkost - únava - vyčerpání

Největší výzvou je pro ně regulace podnětů, které k sobě nechají přijít. Pokud se to naučí a třeba si i najdou vhodnou práci a bydlení v klidném místě, budou žít spokojeněji. Mezi výhody patří velký cit pro detail, často mají umělecké nadání a velmi silnou intuici, kterou mohou navíc posilovat. Umí se vcítit do ostatních a uhlazovat prostředí kolem sebe, cítí, že se blíží problémy, a umí jim předcházet.

Vztahy dvou citlivých lidí mají své výhody i nevýhody. Zažívají hluboké porozumění a propojení, ale navzájem se mohou stahovat do smutků i jiných nepříjemných stavů. Od svého okolí potřebují respekt a uznání toho, že prožívají svět svým vlastním způsobem, a ne zpochybňování.

Pusťte si celý Balanc o vysoce citlivých lidech a vhodném životním stylu pro ně.

autor: Petr Bouška
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.