Jsme mostem mezi úředníky a uprchlíky, říká tlumočnice z asistenčního centra
Už při výstupu z metra Vyšehrad člověk zaslechne ukrajinštinu. Nedaleko stojící Kongresové centrum teď slouží jako Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině. Uvnitř už mě čeká Roksolana žijící v Praze 13 let. Putinova invaze z ní udělala ze dne na den tlumočnici.
„Nejdřív jsem začala volat svým nejbližším, protože moji rodiče jsou stále na Ukrajině. Měla jsem strach, cítila jsem smutek a strašně to začalo bolet,“ popisuje své první pocity po vypuknutí války Roksolana. Krátce nato se rozhodla zapojit jako dobrovolnice nejprve v Městské knihovně v Praze, poté v Kongresovém centru. Po týdnu začala pracovat jako koordinátorka všech tlumočníků. „Naším cílem je být mostem mezi úředníky a uprchlíky.“
Čtěte také
„My tady tomu velkému sálu říkáme auditorium,“ popisuje sál v Kongresovém centru, v němž jsem byla naposledy na projekci filmu. Teď uvnitř čekají uprchlíci, než se dostanou do fronty na vyřízení. „Můžou se tu občerstvit. Maminky s dětmi mohou odejít do dětského koutku.“ A jaké jsou nejčastější reakce samotných uprchlíků? „Většina z nich jsou strašně vděční za to, že je jim v této situaci poskytováno tolik potřebné pomoci,“ dodává Roksolana.
Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině Magistrát hlavního města Prahy zřídil v Kongresovém centru 4. března. Je otevřené 24 hodin denně. Uprchlíci si pod jednou střechou mohou zařídit pobytové vízum, sjednat pojištění anebo vyřídit dávky v hmotné nouzi.
Pusťte si reportážní rozhovor a nechte se Roksolanou provést po Kongresovém centru. Dozvíte se nejen, jak pomoc uvnitř vypadá, ale také příběh samotné tlumočnice.
Související
-
Kdy přiletí ruský granát na dům mého bratra? Dobrovolník Oleg zahání stres pomocí uprchlíkům
Ukrajinec Oleg žije přes 20 let v Praze a živí se servisem kávovarů. Od doby, co padají bomby na jeho rodný Charkov, se z něj ale stal i organizátor odvozu uprchlíků.
-
Je to, jako kdyby část Ukrajiny byla tady, říká o pomoci uprchlíkům sociální pracovnice
S Yulií Kirakovjanovou jsem se poprvé setkala při natáčení reportáže o sociální službě Beztíže. Tentokrát se potkáváme ve smutnější atmosféře. Yulie pochází z Ukrajiny.
-
„Zachraňuje mě pospolitost.“ Jak prožívají válečné dny Ukrajinci v Česku?
V roce 2020 žilo v České republice přes 165 000 Ukrajinců. Ptali jsme se některých z nich, jak se do Česka dostali a jak prožívají kritické dny.
Více o tématu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka