Kasta metabaronů vypráví příběh větší než vesmír
Předloňský dokumentární film Jodorowsky's Dune, který popisoval ztroskotání chystaného epického snímku chilského režiséra Alejandra Jodorowského podle kultovního sci-fi románu Franka Herberta, dal fanouškům jednu jasnou zprávu: Jodorowského Duna přece jenom existuje. Nemá ale podobu filmu, ale komiksů. Zklamaný Jodorowsky, který na natáčení megalomanského filmu nesehnal dost peněz, dal všechny svoje síly do psaní grafických románů, z nichž si největší ohlas téměř okamžitě získal surreální příběh Incal, ilustrovaný legendárním Moebiem
Komiksová fantasmagorie o všemocném krystalu dala samozřejmě vzniknout celému universu, z něhož nejvýrazněji vystupuje spin-off Incalu – osmidílná série Kasta metabaronů, která v prvním českém překladu vychází v jedné velké knize. Zásadní rozdíl oproti Incalu je patrný na první pohled - díky kresbě Juana Giméneze, která je o poznání realističtější než Moebiova, ubylo absurdních momentů i černého humoru. Z celého příběhu tak místo potrhlého sci-fi surrealismu vyzařuje spíš určitá spiritualita, která Metabarony přibližuje právě k Duně. Některé motivy, jako početí z krve, dokonce na Dunu přímo odkazují.
Šíře Jodorowského inspiračních zdrojů je ale mimořádná – kromě zřetelných odkazů na Dunu evokuje rozmáchlost Metabaronů, jejichž děj se táhne přes časový horizont stovek let, třeba klasické řecké tragédie nebo mytické příběhy. Žádný ze zmíněných odkazů ale nepůsobí přehnaně – příběh, který vypráví kompletní rodokmen nejmocnějších bytostí v galaxii, určité velikášství a exploataci žánrových klišé vyžaduje. Jediným drobným minusem jsou snad jenom dva neustále se špičkující roboti, jejichž dialogy uvozují jednotlivé sešity a kteří v kontextu vybuchujících planet, obrovských vesmírných lodí na biologické bázi a politických pletek ovlivňujících chod celého vesmíru působí zbytečně infantilně.
Jinak ale Metabaroni vrchovatě naplňují název edice, ve které vyšli – jde bezesporu o mistrovské dílo evropského komiksu, které v určitých momentech ještě překračuje hranice naznačené Incalem. Zbývá jenom doufat, že se do nesmírně bohatého a vzrušujícího universa Incalu budeme moct brzo vrátit s některou z dalších knih. V zásobě je jich ještě pořád dost.
Alejandro Jodorowsky, Juan Giménez – Kasta metabaronů (Crew, 2014)
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.