Kino je kulturní bod na mapě a nemělo by se zavírat, říkají iniciátoři projektu Kino otevřeno
Filmaři Tomáš Hodan a Jan Foukal začali otevírat kina před sedmi lety. Od jedné projekce se program rozvinul do podstatně větší podoby téměř až víkendových festivalů s koncerty nebo koupáním. Cílem aktivity Kino otevřeno je vrátit zašlou krásu a hlavně život zavřeným a chátrajícím kinosálům.
„Snažíme se být iniciátory, vytvořit trochu až happeningovou akci, do které chceme zapojit co nejvíc místních obyvatel. V několika případech se to podařilo, místní organizace nebo třeba starostové se do toho vložili a dál tam existuje program,“ říká Honza.
Kino otevřeno je zároveň i servis pro konkrétní lidi, kteří chtějí poradit. Pokud chce někdo pomoct s distribucí filmů, zjistit jak promítat a znovu tak místo setkávání a kultury uvést do chodu, může se na organizátory obrátit. Letošní program pokračuje víkendem 19. a 20. srpna v Českém Šternberku, kde se bude promítat rumunský dokumentární snímek mapující právě zavírání kin Cinema, mon amour, český snímek Rodinný film nebo příběh Nicka Cavea 20 000 dní na zemi.
Iniciátoři projektu se nebojí vlastní dramaturgie, která není poplatná mainstreamové jistotě, navíc jsou rádi za momenty, kdy mezi chalupáře a kamarády z Prahy do kina dorazí i hlavní cílová skupina, místní obyvatelé. „Chceme lidi inspirovat, aby chodili do kina. Nejdřív se začalo chodit do videopůjčovny, přisla DVD, pak internet. Říkalo se, že kino není potřeba. Teď si ale myslím, že se to začíná obnovovat, že je větší hlad po filmech v kině. Lidi zjistí, že je to hezčí zážitek zajít si v pátek do kina, než sedět doma a dívat se na ten stejný film na televizi,“ říká Tomáš Hodan, který letos v létě představí návštěvníkům Kina Otevřeno i seriál Autosalon Monte Karlo.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.