Kolektiv Black Twilight Circle: Mayská mytologie, black metal a tenká hranice ke kontroverzím

15. květen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Blue Hummingbird on the Left – Atl Tlachinolli

Black metal má ve Špíně už delší dobu své místo, tentokrát jsme se rozhodli vykročit nejen mimo Evropu, ale především evropský kulturní (blackový) okruh. V jižní Kalifornii usídlený kolektiv Black Twilight Circle nebo také Crepúsculo Negro pod vedením Eduarda Ramíreze má totiž kořeny v Guatemale a čerpá z mayské mytologie. Takže se Špína opět dostala do crossoveru s pořadem Hergot!

V Black Twilight Circle, kolektivu okolo Eduarda Ramíreze, sídlícím v jižní Kalifornii, jehož kořeny sahají až do Guatemaly, se pohybuje velké množství kapel. Zároveň je scéna poměrně malá, ve většině z nich se střídá několik lidí, včetně samotného Ramíreze. Ten stojí i za asi nejzásadnější kapelou z kolektivu Volahn. My jsme se hned na začátku věnovali projektu Arizmenda, ve kterém jako v jednom z mála Ramírez vůbec nefiguruje. Stojí za ním Murdunbad (Ashdautas, Shataan, Kuxan Suum, ...) a jeho trochu psychedelický black metal se na rozdíl od většiny kapel z Crepúsculo Negro vůbec mayským tématům nevěnuje.

Kolektiv má poměrně bohatou historii, Ramírez se s většinou současných členů potkal již na střední škole, zformoval s nimi hned několik kapel, které se napojily na tehdy úřadující losangeleský kolektiv vyznávající syrový punk Silenzio Statico. Z původního raw punku se pak postupně dostaly až k víc blackmetalovému a především vlastnímu, rozpoznatelnému zvuku. Kromě tematického těžení z mayské mytologie spojuje kapely na Black Twilight Circle dost často i experimentování se zpěvy. Občas se dostanou až do variací, které se nedají vydržet. Mistry jsou v tom například Shataan nebo Blue Hummingbird On The Left.

Které známé rawpunkové kapely jsou spojené s kolektivem Silenzio Statico? Z jakých světových scén tehdy nejvíc čerpaly? V čem je divné použití vokálu u Blue Hummingbird On The Left a co znamená jejich název? Jak se projevuje mayská duchovní kultura v tvorbě Black Twilight Circle? A především jaké kontroverze to kolem Black Twilight Circle vyvolává? Poslechněte si celý díl Špíny ze záznamu!

Playlist:

Arizmenda – Neves
Muknal – Bringers Of Filth
Zoloa – Cocolia Cassette
Shataan – Night Comes Along
Blue Hummingbird On The Left – Tenochtitlán
Volahn – El Tigre Del Sur
The Haunting Presence – Tampering With The Patience Of Unknown Energies

Spustit audio