Kolik má být doma stupňů a jsou ve vedru lepší rolety, nebo žaluzie? I tohle ví energetický expert

19. květen 2022

Jelikož většině lidí právě přišel další dopis z plynáren o zvýšení cen, do Bourání jsme pozvali experta na energie. Michal Čejka mluvil o tom, jak za ně ušetřit, ale taky jak rekonstruovat a jak stavět, abychom příští zimy tolik neplatili. A zjišťovali jsme také, proč jsou zateplené domy často tak ošklivé.

Dobrá zpráva je, že když chcete ušetřit, není potřeba rovnou přestavět dům. „Nejlepší izolace je mikina,“ říká Michal Čejka. Všichni si můžeme doma v zimě trochu snížit teplotu a každý stupeň dolů znamená 5-6 procent úspor. Za co se platí víc, za teplou vodu, nebo topení? A kdyby se někdo chtěl stěhovat, jaký typ domu je nejúspornější? V tomto Bourání zaznělo dost praktických rad, jak proti zimě, tak proti horku, abychom nebyli závislí na ruském plynu a neutratili všechny peníze za energie.

Michal Čejka

Mluvili jsme také o tom, jak si postavit nízkoenergetický dům. Čím by měl topit? A má vyrábět elektřinu pomocí solárních panelů? Při rozhovoru o topení ovšem venku svítilo slunce a za chvíli nám začalo být docela horko. Takže jsme probrali také stínění a klimatizaci. Podle Čejky je nejlepší mít dům, kde není potřeba ani příliš topit, ani chladit. „Normální je energii nepotřebovat,“ říká.

Ale nejde jenom o teplo, zimu a peněženky – jde o to, jak stavět a rekonstruovat. Jak zateplovat, ale přitom nenechat všechno hezké zmizet pod polystyrenem? Ročně se v Česku vyhodí 7500 tun polystyrenu. Co s ním bude? A můžeme skloubit nízkou spotřebu energie s architekturou? „Problém české stavařiny je, že u nás většinu domů navrhují ne architekti, ale technici. Přemýšlejí o tom technicky a ty baráky nejsou hezké,“ vysvětluje Čejka. Řešení je podle něj jedno: architekti ať dělají design, technici ať řeší energie. „Musí se spojit, poslouchat a respektovat,“ myslí si.

Základní škola Amos Psáry je Stavbou roku Středočeského kraje 2020

Jak dosáhnout nezávislosti na energiích nebo se alespoň cíli trochu přiblížit? A jaké pěkné nízkoenergetické stavby v Česku máme? Dozvíte se v Bourání.

Spustit audio