Koncerty v podzemní garáži i poušti. Kytarová scéna v Íránu i Izraeli zavede na nečekaná místa

5. duben 2023

„Kdyby přijela Metallica do Teheránu, zažila by tam svůj nejlepší koncert,“ říká Ondra Helar o věrných fanoušcích metalové legendy v zemi, kde je přístup k podobné hudbě regulován státem. Ondra je současným členem Decultivate a někdejším členem Esazlesa, s oběma kapelami absolvoval několik turné na východ od našich hranic. A ještě o kus dál se vydal na svých soukromých cestách.

Když íránská kapela Thunder uspořádala ve své domovské zemi koncert, bylo to poprvé, co tam podobná hudba mohla oficiálně zaznít. Režimní restrikce se sice snaží co to jde dusit jakékoliv svobodné projevy, i proto to mají instrumentální kapely snazší než ty, které musí vysvětlovat své texty. 

S Blízkým Východem, konkrétně Libanonem, je pak spjata i další kapela, která v Modelářích zazní, i když se jedná o montrealský projekt Jerusalem in My Heart, jenž v roce 2005 založil Radwan Ghazi Moumneh. Syn emigrantů z Bejrútu na svých deskách úzce spolupracuje s tamější hudební scénou a výsledkem jsou intenzivní a unikátní nahrávky, které vycházejí na Constellation Records. Skvělá jsou i živá vystoupení a můžete to brát jako pozvánku na koncert, který proběhne 6. dubna v pražském klubu MeetFactory.

Jaké jsou hudební kořeny Radwana z Jerusalem in My Heart? A jaký s ním má Banán osobní příběh? Dozvíte se v Modelářích!

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka