Mount Eerie na nové desce uklízí poetické harampádí a nachází klid v křehkých i ukrutných písních
Phil Elverum neboli Mount Eerie už pětadvacet let vydává hudbu. Místy jde o hudbu sofistikovaně prokomponovanou, místy zase o hudbu spontánně zběsilou. A navzdory dílčí nepřístupnosti oslovuje posluchačstvo v míře až nečekané. Když si ale uvědomíme, jak blízko má jeho tvorba k přírodní mystice a spiritualitě jako takové, dává to docela smysl.
Na aktuálním albu Night Palace jako by se Elverum obracel do minulých let a bilancoval nejen posuny ve svém životě, ale i přístupy k hudbě, jež si za všechny ty roky vyzkoušel. A přestože album někdy působí úryvkovitě, jako celek dává mimořádný smysl. Nové stránky z deníčku introverta mají na Night Palace podobu rozjímavých indie písniček, řada však dojde i na lo-fi black metal. Některé pasáže působí, jako by je složilo dítě, které se našlo ve zkoušení nových nástrojů, jiné jsou nenuceně suverénní.
Krátce než vyrazili na tour, překvapili Quicksand a Hot Water Music novým EP, na kterém kromě dosud nevydaných songů najdeme i cover songy. Labelem Equal Vision Records spjaté kapely na něm vzájemně interpretují ikonické skladby těch druhých – Quicksand se pustili do písničky Free Radio Gainesville od Hot Water Music, zatímco ti (s uctivostí, ale i žádoucí průrazností) hrají Fazer od Quicksand. Aktuální evropské turné obou kapel se nám vyhne, nejblíže Česku se zastaví 14. listopadu ve Vídni a o dva dny později v Berlíně.
Co má Phil Elverum společného s Davidem Lynchem? Co se může stát, když pomocí lhostejnosti vyživujete beznaděj? A věděli jste, že Jada Pinkett Smith vydala album s numetalovou kapelou? Modeláři přináší hudbu, která se může hodit, když potřebujete uvolnit vnitřní tenzi pomocí pláče.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.