Terapie metalem, smrti habaděj! Faüst vydávají novou desku

27. listopad 2024

Death Galore, to je název nejnovějšího alba pražské old-school metalové kapely Faüst, jejíž tři členové si přišli popovídat k nám do studia. Jenda, Kryštof a Teo jsou už na první pohled lehce zařaditelní. Že to ale vše nebude tak jednoduché, dala najevo už odpověď na první otázku. Ta narozdíl od nekompromisního úvodního songu odhalila civilnější a emocionálnější tvář našich hostů, kdy Jenda přirovnává drsnou metalovou stylizaci jejich hudby a vizuálu ke hře na fantasy hrdiny.

Jenda tak samozřejmě pravil s dostatečnou mírou nadsázky a konstatováním, že metalová a punková hudba je pro něj v reálném životě velmi důležitá. Stejně jako komunikace v rámci kapely, kde se řeší i témata jako forma textů. Ty na Death Galore (v překladu Smrti habaděj) spojuje jako červená nit téma smrti a ztráty – témata, která se v metalové hudbě objevují od nepaměti. V případě Faüst dostávají i poměrně zajímavé přesahy, ty deska dostává i výběrem těch, kteří na ni spolupracovali – ať už tvorbou obalu, promo fotkami, zvukově, nebo jejím vydáním.

Všichni takto oslovení přispěli svou měrou k tomu, že je Death Galore po všech stránkách dotaženým metal punkovým dílem a funguje jako hudební terapie i pro samotné členy kapely. Zejména se tak děje při živých vystoupeních, kdy se energie brutální, hlasité a nekompromisní hudby ještě více násobí. V tomto ohledu si pak každý z členů hledá svůj způsob prezentace, která mu nejvíce vyhovuje.

Někteří jsou více soustředění (a nervózní), jiní pojmou koncert jako způsob, jak bezpečným způsobem vypustit nahromaděnou negativní energii. Dohromady jsou pak Faüst naživo extrémně přesvědčivou kapelou. Přesvědčit se o tom ostatně můžete sami, ve čtvrtek 28. listopadu totiž proběhne křest desky Death Galore v pražském klubu Underdogs’.

Proč chce Teo číslo na Kryštofova terapeuta? A proč Jendu trochu mrzí, že nemá radši kytičky než grindcore? To vám řeknou Modeláři.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.