Koupání kousek od náměstí. Architekti z Refuel Works vylepšili okolí jezera v Chomutově
Kamencové jezero v Chomutově má nové zázemí: záchodky i zatravněné parkoviště. Jak o něm architekti ze studia Refuel Works uvažovali a co udělali s vizuálním smogem?
Kamencové jezero v Chomutově má unikátní složení vody, takže se tam nemnoží sinice. Vstup na plovárnu je padesát korun. „A nejlepší je, že je to městské jezero a dojdete tam pěšky z historického náměstí,“ charakterizuje ho architekt Jan Skoupý ze studia Refuel Works.
Architekti přispěli k jeho kvalitám tím, že navrhli tři vstupní prostranství k jezeru – hotová jsou zatím dvě. Dále vymysleli, jak zlepšit provoz v areálu, aby tu mohli procházet návštěvníci i parkovat auta. Vzniklo tu zelené parkoviště, porostlé trávníkem. „Vsakujeme veškerou vodu, která na parkoviště spadne. Jak se voda odpařuje, tak se ochlazuje celý ten prostor, takže to nefunguje jako parkoviště před nákupákem, které se rozpálí na sedmdesát stupňů,“ říká architekt Zbyněk Ryška, druhý zakladatel studia Refuel Works.
Kamencové jezero je v Chomutově, kde nedávno zatkli starostu, i řadu jeho kolegů. Mluvili jsme tedy i o poměrech na chomutovské radnici. A obecně o tom, jak se pracuje pro města a obce – Refuel Works totiž mají za sebou řadu soutěží na veřejné budovy. Jak se jedná s radními a zastupiteli a proč to někdy tak dlouho trvá?
Zbyněk Ryška je také městským architektem ve Žďáře nad Sázavou a Novém Městě na Moravě. Co je je jeho práce a co by naopak dělat neměl?
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.