Kudy na Cambridge
Z Plzně a Prahy do Cambridge a zpátky do Čech. Do Liberce. Tam všude zamířilo poslední listopadové Universum. Zpravodajská část se, opět, věnovala právům v Plzni, reformě terciálního vzdělávání a přimačkám na střední. Hostem "ve studiu" byl Vladimír Hanzlík, absolvent bakalářského oboru ekonomie na University of Cambridge a na závěr pořadu jsme představili soutěž pro mladé talentované filmaře Svěžíma očima.
Situace kolem Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se konečně uklidňuje. Akreditační komise ministerstva školství vyhodnotila stav administrativy na fakultě jako alarmující, ale díky příslibu nového vedení, za napravitelný. Fakultě byl přesto pozastaven label doktorského studia - nesmí udílet tituly JUDr., Ph.D., ani nové studenty do doktorského programu přijímat. To na dobu minimálně jednoho roku. Více si poslechněte sami ve zprávách Universa. Mimo jiné také o tom, jak hodnotí žáci a jejich rodiče nový model přijímaček na střední školu nebo kdo bude tvořit novou reformu terciálního vzdělávání.
V posledním Universu s Pavlem Cyprichem byla mimo jiné řeč o studiu na veleslavné a velevážené univerzitě v Oxfordu. Tentokrát se Pavel vypravil vyzvídat informace za její mladší sestřičkou, nedalekou University of Cambridge. Po telefonních linkách jsme se spojili s absolventem bakalářského oboru ekonomie na této univerzitě Vladimírem Hanzlíkem. V rozhovoru se dozvíte jak náročné je se na tuhle školu dostat, případně se na ní udržet a samozřejmě kolik to stojí. A nejen to!
V poslední části se Universum vrátilo na pevnou půdu české kotliny. Konkrétně do severočeského Liberce k tamní Dětské televizi. Ta pořádá již druhý ročník filmové přehlídky/soutěže Svěžíma očima. Více informací v záznamu rozhovoru s Václavem Cháberou.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.