LGBTQ+ lidé jsou více ohroženi duševními potížemi

21. říjen 2022

Častější výskyt úzkostných a depresivních symptomů souvisí mj. s menšinovým stresem, kterému LGBTQ+ lidé musejí čelit. Situaci mohou paradoxně zhoršovat i vlastní diskuze o zrovnoprávnění s většinovou společností, jakkoliv jsou důležité, neboť z jinakosti dělají téma.

Za zdroje menšinového stresu a stigmatizace, kterému čelí lidé LGBTQ+, považuje výzkumník Národního ústavu duševního zdraví Michal Pitoňák mj. absenci legislativy, která by umožňovala jejich rovnoprávnost s většinovou společností, skutečnost, že jsou tito lidé vnímaní ve své jinakosti jako lidé s nižší hodnotou, ale i potřebu coming-outu, při němž se mají vymezit a zároveň obhájit vůči heteronormativní realitě současné společnosti.

Michal Pitoňák

„Je tu samozřejmě i celá řada dalších skupin, které čelí menšinovému stresu, ale LGBTQ+ lidé jsou specifičtí tím, že vyrůstají v prostředí rodiny, která nepočítá s tou jejich rozmanitostí a může být stejně heteronormativní jako většina společnosti. Lidé tak těmto stresorům mohou čelit a čelí i ze strany rodičů,“ vysvětluje Pitoňák. Téma LGBTQ+ lidí je podle něj i tématem politizovaným a navzdory tomu, jak je společnost v řadě věcí otevřená, zde má stále značné rezervy, což mj. ukázal nedávný incident před bratislavským klubem Tepľáreň.

Michal Pitoňák je také členem kolektivu autorů, kteří stojí za vyhledávačem péče pro LGBTQ+ komunitu.

Jaký dopad mají jednotlivá, ale davová setkání s xenofobií? Jak by bylo možné situaci ve společnosti změnit? A co může jedinec udělat proto, aby zmírnil vliv menšinového stresu, který působí „tak trochu navíc“? Poslechněte si rozhovor s Michalem Pitoňákem.

autor: Adéla Paulík Lichková
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.