Liberatura s Milošem Urbanem

10. říjen 2012
Liberatura

Nová kniha Miloše Urbana Praga Piccola nese podtitul „Román podle zápisků Bertolda Neumana“ – právě on je hlavní postavou a zároveň vypravěčem příběhu své rodiny, která v pražské Libni vyráběla automobily.

Jak se Miloš Urban k zápiskům libeňského rodáka dostal a nakolik je román skutečnou historií rodiny Neumanů? Je mu vlastní vypravěčova láska k automobilům, nebo si k nim hledal cestu až při psaní románu? A jaký typ vozu Praga by si vybral? Nejen o autech, ale třeba také o grafické úpravě knihy od Pavla Růta, židovství a antisemitismu nebo o proměnách Prahy jsme si povídali s Milošem Urbanem v dalším díle Liberatury.

Miloš Urban (1967) se narodil v Sokolově, část dětství prožil na československé ambasádě v Londýně. Studoval na gymnáziu v Karlových Varech, poté vystudoval moderní filologii (zaměření na literaturu) na katedrách anglistiky a nordistiky na FF UK v Praze, rok pobyl na stáži na Oxfordské univerzitě. Byl redaktorem v nakladatelství Mladá fronta, od roku 2001 pracuje v Argu.

autoři: Karolína Demelová , Jonáš Zbořil
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.