Liberatura s Milošem Urbanem

10. říjen 2012
Liberatura

Nová kniha Miloše Urbana Praga Piccola nese podtitul „Román podle zápisků Bertolda Neumana“ – právě on je hlavní postavou a zároveň vypravěčem příběhu své rodiny, která v pražské Libni vyráběla automobily.

Jak se Miloš Urban k zápiskům libeňského rodáka dostal a nakolik je román skutečnou historií rodiny Neumanů? Je mu vlastní vypravěčova láska k automobilům, nebo si k nim hledal cestu až při psaní románu? A jaký typ vozu Praga by si vybral? Nejen o autech, ale třeba také o grafické úpravě knihy od Pavla Růta, židovství a antisemitismu nebo o proměnách Prahy jsme si povídali s Milošem Urbanem v dalším díle Liberatury.

Miloš Urban (1967) se narodil v Sokolově, část dětství prožil na československé ambasádě v Londýně. Studoval na gymnáziu v Karlových Varech, poté vystudoval moderní filologii (zaměření na literaturu) na katedrách anglistiky a nordistiky na FF UK v Praze, rok pobyl na stáži na Oxfordské univerzitě. Byl redaktorem v nakladatelství Mladá fronta, od roku 2001 pracuje v Argu.

autoři: Karolína Demelová , Jonáš Zbořil
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.