Lidé cítí stejný vztah ke svému mobilu jako ke svému domovu, tvrdí antropologická studie

11. květen 2021

Podle nové antropologické studie mají v současnosti chytré telefony pro většinu uživatelů stejný význam jako jejich domov. Výzkum britských vědců přirovnává uživatele chytrých telefonů k hlemýžďům, kteří si s sebou nosí svůj dům a příslušnost k domovu.

„Smartphone už není jenom přístrojem, který používáme, stal se místem, kde žijeme,“říká profesor Daniel Miller z University College London, který výzkum vedl. Tým antropologů londýnské univerzity jeden rok dokumentoval používání a vztah uživatelů k chytrým telefonům v devíti zemích světa od Irska po Kamerun. Podle studie lidé svůj vztah k přístrojům nejčastěji popisovali stejně jako vztah ke svému domovu.

Důsledek způsobený posunem vztahů lidí k objektům, které nosí v kapse, pak antropologická studie popisuje jako „smrt blízkosti“. Podle nich tento termín zastřešuje neustálé ohrožení, že i přesto, že jsou lidé fyzicky spolu, jsou kvůli svému smartphonu emocionálně a sociálně sami, kdykoliv chtějí. Pro většinu uživatelů pak jsou „srdcem smartphonu“ aplikace jako WhatsApp nebo Messenger, které pro ně symbolizují spojení s nejbližšími.

Celá studie se původně zaměřovala na starší populaci, u které vědci nepředpokládali tak přirozený vztah k chytrým telefonům jako u mladší generace. I tak je ale podle vědců u většiny populace ve zkoumaných zemích smartphone na pozici základní lidské potřeby. Jejich význam označují jako „přenosný domov“.

„Smartphone je asi prvním objektem, který konkuruje samotnému domovu (a současně i pracovišti). A to hlavně tím, kolik času s ním trávíme, když jsme vzhůru,“ říká Daniel Miller a dodává: „Nevýhoda jejich významu pro lidské vztahy je ta, že kdykoliv, při jakékoliv aktivitě můžeme pro toho druhého zmizet. Vezmeme si svůj telefon a vrátíme se k sobě domů,“ uzavírá Miller. Informuje o tom deník Guardian.

Poslechněte si rozhovor Utrhněte se z online řetězu, tolik informací nepotřebujeme, glosu Komplikovanost digitálního světa svádí k fetišizaci banalit a vyzkoušejte si náš test Jste závislí na internetu?, který jsme udělali k projektu Digitální detox.

autor: Jiří Kordík
Spustit audio
 • Studenti zkonstruovali samořídící vozítko, bude provádět výzkum na Antarktidě

  26. leden 2023
  Vozítko Ice Cube zkonstruované týmem Polar

  Studenti z univerzity v nizozemském Eindhovenu vymysleli a zkonstruovali speciální vozítko, které bude provádět výzkum na Antarktidě. Samořídící stroj s názvem Ice Cube je poháněn solární energií a na kontinentu bude sbírat data o tamních klimatických podmínkách.

  Jak podle serveru Euronews uvedl vedoucí týmu Polar Laurenz Edelmann, na Antarktidě dosud žádná podobná elektrická vozidla nejsou. Veškeré výzkumné projekty zde byly prováděny pouze za pomocí velkých strojů poháněných fosilními palivy. A to i přesto, že kontinent je jedním z regionů, které jsou klimatickou krizí postiženy nejvíce.

  Na začátku týmu Polar stálo šest dobrovolníků s podporou Technické univerzity v Eindhovenu, nyní na vývoji stroje pracuje 27 lidí. Většinu finančních prostředků přinesli sponzoři a výrobci dílů. Prototyp letos v lednu tým úspěšně otestoval na severu Norska. Na základě tohoto prototypu zahájí studentský tým práci na další verzi, už finální.

  Vozidlo by mělo učinit měření udržitelnějším a dostupnějším než dosavadní vědecké expedice. Na Antarktidu se však podle odhadů týmu dostane až za několik let.

 • Počet úmrtí novinářů vzrostl v roce 2022 oproti roku předchozímu téměř o polovinu

  26. leden 2023
  Kamerunského novináře Martineze Zogo nejdříve unesli a před pár dny byl nalezen mrtvý

  Vloni bylo na celém světě zabito 67 novinářů. Vyplývá to z výroční zprávy Výboru na ochranu novinářů (CPJ). Jedná se o nejvyšší počet úmrtí žurnalistů od roku 2018.

  Výbor potvrdil, že nejméně 41 novinářů a pracovníků médií zemřelo v přímé souvislosti s výkonem povolání. U dalších 26 osob působících v médiích motiv smrti vyšetřuje.

  Nejvíce životů si vyžádalo pokrývání válečného konfliktu na Ukrajině. Při něm bylo od 24. února zabito nejméně 15 žurnalistů. CPJ potvrdil, že 13 z nich zemřelo při práci v terénu, u dalších motiv úmrtí vyšetřuje.

  Nejnebezpečnější je podle výsledků pro novináře Latinská Amerika, kde bylo zavražděno 30 pracovníků médií. Třináct zemřelo v Mexiku, což je nejvyšší počet v historii za jediný rok. Ve třech případech žurnalisté zemřeli v rámci odplaty za své zpravodajství o kriminalitě a politice, motivy zbylých vražd CPJ vyšetřuje.

  Třetí nejvyšší počet zemřelých novinářů eviduje Výbor na Haiti. Zde došlo k nárůstu útoků v důsledku nepokojů vyvolaných po atentátu na prezidenta Jovenela Moïseho v červenci 2021. Loni zde celkem zemřelo sedm žurnalistů.

  CPJ sleduje tři typy úmrtí novinářů v souvislosti s jejich prací: nejvíce novinářů zemře z důvodu odplaty, dále v důsledku boje nebo při přestřelce či při jiných nebezpečných úkolech. Výbor sleduje také vraždy pomocných pracovníků médií, jako jsou tlumočníci, řidiči a strážci.

 • Britští ministři chtějí zakázat prodej rajského plynu, mladí ho zneužívají jako drogu

  26. leden 2023
  rajský plyn, helium do balonků

  Ministři Velké Británie navrhují zakázat prodej a držení oxidu dusného v rámci boje proti asociálnímu chování. Látka označovaná také jako rajský plyn patří po konopí k nejčastěji užívaným drogám mezi mladými lidmi v Anglii, a to hlavně kvůli snadné dostupnosti. Informuje o tom server The Times.

  Rajský plyn by měl být podle návrhu stažen z běžného prodeje a jeho držení by mohlo být trestné. Výjimku by měli pouze ti, kteří mají k jeho držení pádný důvod, třeba kvůli výkonu povolání. Rajský plyn používají například kuchaři k chlazení nebo výrobě pokrmů. Plyn se využívá také ve zdravotnictví.

  Zákaz by podle předpokladů měl být součástí vládní strategie zaměřující se na boj s protispolečenským chováním. Ta bude zveřejněna v dubnu, legislativa by pak měla být přijata do léta, píše britský deník Guardian.

  Současné britské zákony zakazují vědomé nebo nedbalostní nabízení oxidu dusného k inhalaci. Plyn zpomaluje reakce mozku a těla, což může vyvolat euforii a smích. Mezi vedlejší účinky patří slabost nohou, závratě, zhoršená paměť a může dojít až k úmrtí z důvodu nedostatečného přívodu kyslíku do těla.

 • Schiaparelli čelí kritice za módní kolekci s umělými zvířecími hlavami. Adorace loveckých trofejí, zní od kritiků

  25. leden 2023
  Módní značka Schiaparelli vyvolala s novou kolekcí vášnivé reakce

  Kontroverzní kolekce haute couture pro jaro a léto letošního roku, kterou představila módní značka Schiaparelli, čelí zejména na sociálních sítích kritice. Extravagantní šaty zdobené umělými hlavami divokých zvířat lidé považují za oslavu lovu a neúctu k přírodě. Organizace pro ochranu zvířat ale kolekci brání, píše server Independent.

  Na pařížském Couture Fashion Weeku extravagantní kolekci, jejíž modely zdobí hlavy lva, vlka nebo leoparda, představily například modelky Irina Shayk, Naomi Campbell nebo Shalom Harlow. Šaty s imitací lví hlavy si na přehlídku oblékla i Kylie Jenner. Autor kolekce Daniel Roseberry uvedl, že všechny zvířecí hlavy byly vyrobené z pěny a během jejich vzniku „nebylo ublíženo žádnému zvířeti“ a dodal, že jeho návrhy jsou inspirovány Peklem Danta Alighieriho. Veřejnost ale v kolekci spatřuje jinou symboliku.

  „Je to glamouring lovu a trofejí, protože vypadají extrémně reálně,“ přibližuje server Dazed komentář jednoho z uživatelů Twitteru. „Co takhle dát modelce na tělo celého domorodce? Tak pochopíme vážnost celé věci,“ vyjadřuje se uživatel Instagramu. Pobouření směřovalo i k tomu, že některé druhy zvířat jsou v dnešní době kriticky ohrožené a jejich využití (ač v uměle vytvořené variantě) se stává urážkou ochrany přírody. „Na světě dnes žije pouze 20 000 lvů. Indie má ve své západní oblasti pouze 600 lvů asijských. Vlády tvrdě pracují na jejich ochraně. Kylie Jenner, tohle není móda, ale těžká necitlivost vůči kriticky ohroženému zvířeti,“ zní další z komentářů na Twitteru.

  Kladně na kolekci naopak reagovala organizace PETA, která bojuje za práva a etické zacházení se zvířaty. „Tyto inovativní trojrozměrné zvířecí hlavy ukazují, že kde je vůle, tam je i cesta - vzhled Kylie, Naomi a Iriny oslavuje krásu divokých zvířat a může být naopak kritikou trofejního lovu, při němž jsou lvi a vlci zabíjeni pro uspokojení lidského egoismu,“ řekla Ingrid Newkirk, prezidentka organizace.

  I přes rozdílné reakce komentátorka serveru Independent Olivia Petter upozorňuje, že tato kolekce znovu otevírá otázku týkající se smysluplnosti podobných módních přehlídek a toho, co je vlastně jejich účelem. Stejně třeba tak, jako tomu bylo loni, když modelka Bella Hadid vystoupila na přehlídkovém mole značky Coperni v šatech, které jí během show nastříkali barvou na tělo.

 • Zemské jádro se začalo otáčet na druhou stranu. Jeho směr se pravidelně mění po 70 letech

  25. leden 2023
  zemské jádro

  Zemské jádro se podle nové studie možná přestalo otáčet nebo dokonce změnilo směr rotace. Podle vědců se to děje pravidelně. Celý cyklus, během nějž jádro mění svůj směr rotace, má trvat 70 let, upozorňuje server Euronews.

  Předpokládá se, že zemské jádro se při pohledu ze severního pólu otáčelo kolem osy proti směru hodinových ručiček, tedy stejně, jako zbytek planety Země. Od roku 2009 je ale podle studie Pekingské univerzity v Číně jeho pohyb pravděpodobně opačný. Vědci tato zjištění vyvozují ze sledování seismických vln za posledních 60 let. Podle všeho se měla někdy okolo roku 2009 rotace jádra úplně zastavit, následně opět začala rotovat, ale opačným směrem.

  „Domníváme se, že jádro se vzhledem k povrchu Země otáčí jedním, a pak druhým směrem. Jako kyvadlo,“ komentovali zjištění autoři studie Yi Yang a Xiaodong Song pro zpravodajskou agenturu AFP. Odhadují také, že naposledy ke změně rotace jádra došlo někdy na počátku 70. let minulého století. K další změně by mělo dojít někdy okolo roku 2045.

  Vědci z Pekingské univerzity ve studii vycházejí z mnoha geofyzikálních ukazatelů, jako je délka dne nebo změny magnetického pole Země. Další výzkumníci, kteří se stejnou problematikou zabývají, se ale na délce jednotlivých cyklů neshodují. Geofyzik Hrvoj Tkalcic z Australské národní univerzity, se domnívá, že cyklus vnitřního jádra je asi 20 až 30 let. John Vidale, seismolog z Univerzity v Jižní Karolíně, zase na základě svého výzkumu tvrdí, že se směr rotace mění přibližně každých šest let.

  O povaze zemského jádra se doposud vedou mezi odborníky debaty, protože získání jakýchkoliv informací o něm je nesmírně obtížné. Podle dosavadních zjištění je ale jádro složené ze dvou vrstev, přičemž ta vnější se setkává se spodním zemským pláštěm a předpokládá se, že je tvořená tekutým železem a niklem. Vnitřní jádro je kvůli extrémnímu působení tlaku podle předpokladů pevné o velikosti asi 70 % Měsíce.

 • Mravenci dokáží z moči rozpoznat rakovinu. Mohli by pomáhat levněji diagnostikovat onemocnění

  25. leden 2023
  Mravenec rodu Acromyrmex

  Podle nového výzkumu dokáží mravenci v moči vycítit rakovinné buňky. Hmyz by podle vědců mohl posloužit k levnějšímu způsobu diagnostiky onemocnění u pacientů, informuje server Independent.

  Vědci již dříve zjistili, že některé typy rakoviny mění pach lidské moči. Pro člověka je tato změna nezaznamenatelná, ale někteří živočichové, jako třeba psi, touto schopností disponují. Na základě nové studie dokáží rakovinu v moči díky citlivosti čichu detekovat i mravenci.

  „Mravenci mohou být použiti jako biodetektory k rozlišení zdravých jedinců od jedinců s nádorem. Lze je snadno vycvičit, rychle se učí, jsou velmi efektivní a jejich chov není nákladný,“ uvedla Patrizia d'Ettorre, autorka studie z pařížské univerzity Sorbonne Paris Nord.

  Výzkumný tým vystavil asi 70 mravenců různým vzorkům myší moči. Některé z nich přitom obsahovaly rakovinné buňky. Vědci následně hmyz učili specifický pach rakoviny identifikovat. „Pomocí asociativního učení jsme je trénovali, aby si spojovali daný pach – rakovinu – s odměnou. A po několika málo pokusech se tuto asociaci naučili,“ doplňuje d'Ettorre, podle které byl celý proces učení mravenců velmi rychlý a efektivní. Patologické rakovinné buňky byli mravenci schopní rozeznat už po třech kolech pokusů.

  V další fázi testování budou vědci zkoumat, zda metoda funguje i se vzorky lidské moči. Tento způsob detekce je navíc i finančně výhodný, proto by mohl v budoucnu případně napomáhat k celkově levnější diagnostice onemocnění.

 • K českým krmítkům přilétají nejčastěji sýkory, ukázala Ptačí hodinka

  24. leden 2023
  Ptáci na slunečnici, stehlík obecný a sýkora koňadra

  Sýkora koňadra patří stejně jako v loni k nejčastějším i nepočetnějším hostům u českých krmítek. Ukázaly to výsledky projektu Ptačí hodinka. Společně s ní ke krmítkům často přilétá také sýkora modřinka a kos černý.

  Šanci zahlédnout sýkoru koňadru měli pozorovatelé v 85 procentech, celkem napočítali 93 451 kusů. Sýkor modřinek lidé viděli 44 633 a kosů černých přes 23 a půl tisíc. Celkem bylo podle oficiálních výsledků spatřeno více než půl milionu ptáků.

  Sestava deseti nejpočetnějších druhů se od loňského roku nezměnila, došlo pouze ke změně jejich pořadí. Oproti roku 2022 bylo pozorováno méně lesních ptáků, například strakapoud velký klesl z pátého místa na deváté. „Méně početné byly i ostatní ‚lesní druhy', například sojka obecná, pěnkava obecná nebo dlask tlustozobý,“ uvedl koordinátor Ptačí hodinky z České společnosti ornitologické (ČSO) Ondřej Belfín podle serveru Ekolist.

  Do pátého ročníku Ptačí hodinky organizované ČSO se zapojilo 28 625 dobrovolníků, kteří odeslali 18 846 hodinových sčítání. Podrobné výsledky i s interaktivní infografiku naleznete na oficiálních stránkách Ptačí hodinky.

 • Německo s Francií vydá mladým lidem zdarma 60 tisíc jízdenek k 60. výročí Elysejské smlouvy

  24. leden 2023
  vlak_francie.jpg

  Německo a Francie v létě spustí program, v rámci kterého bude vyhrazeno až 60 tisíc jízdenek na vlakovou dopravu pro cestující do 27 let, a to bezplatně. Cílem projektu je podpořit cestování a budování kulturní výměny mezi Francií a Německem.

  „Na oslavu 60. výročí Elysejské smlouvy bude poskytnuto 60 tisíc bezplatných jízdenek podle podmínek, které budou brzy upřesněny,“ uvedli ministři dopravy obou zemí Clément Beaune z Francie a jeho německý protějšek Volker Wissing. Program finančně podpoří Deutsche Bahn a francouzská společnost SNCF, přibližuje britský Independent.

  Jak dále informuje server Euronews, zájemci o bezplatné jízdenky se podle francouzských médií nejspíš budou muset zúčastnit loterie. Polovina jízdenek bude k dispozici ve Francii a polovina v Německu. Další podrobnosti dosud zveřejněny nebyly.

  Jízdenky umožní mladým lidem cestovat vlakem do sousedské země, podobně jako to umožňuje třeba evropská jízdenka Interrail. Elysejská smlouva je podle slov představitelů obou států významnou partnerskou listinou, která zakládá stabilitu uvnitř Evropy.

 • Designér navrhl židli ve tvaru rakve. Je pro všechny, kdo pracují přesčas

  24. leden 2023
  Radio Wave - výchozí obrázek

  Anonymní designér navrhl kancelářskou židli ve tvaru rakve. Předmět s názvem The Last Shift neboli Poslední směna je určen všem, kteří pracují přesčas. Informuje o tom český server DesignMag.

  „Šokující je, že společnost široce akceptuje, a stalo se to i normou, že trávíme život v práci, pomalu se zabíjíme a téměř nic z toho nemáme,“ uvedl designér pod přezdívkou Chairbox, pravděpodobně islandského původu působící ve Velké Británii. Svým počinem kritizuje kulturu grindování, v rámci které je zvýšený až nadměrný počet odpracovaných hodin známkou úspěchu. Označil ji za otroctví.

  Designér uvedl, že prvním z impulzů pro design židle byla studie upozorňující na negativní vliv dlouhého sezení pro lidské tělo. „Lidé nebyli stvořeni k tomu, aby osm hodin denně seděli na židlích, řekl serveru designboom. Podle některých názorů mu mohl být inspirací i obraz belgického surrealistického malíře Reného Magritta znázorňující rakve na balkoně, z nichž jedna vypadá jako židle. To ale Chairbox podle designboomu popřel.

  Jak uvádí server DesignMag produkt je zatím ve fázi 3D modelů. Jestli se bude vyrábět, zatím není známé.