„Líní mileniálové? Jsme jen citlivější.“ S Lindou Bartošovou o kultu práce a životě české novinářky

9. prosinec 2021

Když moderátorka České televize Linda Bartošová potvrdila na sítích zprávu, že si bere půlroční neplacené volno, způsobilo to vlnu reakcí. A to větší, než sama čekala. „Může za to bulvár, který to vytáhl na světlo světa dřív, než jsem myslela, že to budu komunikovat ven,“ říká v rozhovoru. Co pro ni znamená práce? A roste v Česku generace citlivých novinářek a novinářů?

„Na začátku je kult práce, fetiš práce. A pak z toho plynoucí důsledky, že se člověk cítí vyčerpaný a nemá kde brát,“ popisuje Linda Bartošová, kterou ve vztahu k práci ovlivnil její otec.

Čtěte také

„Můj táta je self-made man, podnikatel, kterej si všechno vydobyl sám, od píky, celej život hodně pracuje. Vidím to i na svých vedoucích a šéfech, kteří to mají v sobě hodně zakořeněný. A neříkám to jako kritiku, tak to prostě je. A my jsme už trochu jiná generace. Oni nás můžou nazývat línými mileniály, já si myslím, že jsme akorát citlivější, víc dbáme, aby to nebouchlo o 10 let později a ve větším,“ myslí si novinářka.

„Jela jsem na fetiši práce,“ dodává Bartošová, která v jistý moment ucítila, že narazila na strop svých sil. „V jednu chvíli to dojelo do svýho maxima, řekla jsem si dost. Mezi tím vším ruchem a hlukem jsem tak trochu ztratila pojetí, kdo vlastně jsem.“

Proč se rozhodla napsat knihu o zkušenostech českých novinářek? Co Bartošovou překvapilo na vývoji její kariéry? A jak na její rozhodnutí o pracovní pauze reagovalo její okolí? Poslechněte si celý rozhovor s moderátorkou Lindou Bartošovou.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.