Listopadová naděje po 30 letech. Studenti okupují univerzitu na protest proti rektorovi a klimakrizi

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Studentská okupační stávka za klima na Filozofické fakultě UK

Přesně týden před vyvrcholením oslav 30 let svobody, 12. listopadu v deset hodin dopoledne, začala na Filozofické fakultě UK okupační stávka za klima. Studenti požadují, aby vláda rychleji a důrazněji řešila klimatickou krizi. Stávku zdramatizoval konflikt mezi stávkujícími a vedením fakulty, které nechtělo studenty v budově nechat přespat. Neshody se nakonec vyřešily a stávka vyvrcholila obsazením rektorátu, kde studenti požadují odstoupení rektora Tomáše Zimy.   

„Uhlí patří pod zem! What do we want? Climate justice! When do we want it? Now!“ skanduje na náměstí Jana Palacha několik desítek studentů. Je úterní dopoledne a celouniverzitní stávka oficiálně začala. Kromě malého protestního shromáždění a několika transparentů pověšených uvnitř i vně fakulty zatím nic moc nenasvědčuje tomu, že by se mělo schylovat k nějakým dramatickým událostem. Po chodbách se trousí zatím jen pár studentů. „Stávku podporuju, ale nebudu se účastnit celou dobu, protože musím na semináře,“ odpovídá na anketní otázku mladý bohemista v klobouku a plášti. „Na semináři Koncepty lyriky se ale dnes budeme speciálně věnovat environmentální poezii,“ dodává. I další náhodně oslovení studenti stávku podporují a většinou se i chtějí části programu účastnit. „Se spolužáky jsme se o tom dost bavili a jsme pro, s pedagogy jsme o tom ale nemluvili,“ zamýšlí se studentka z FHS. Vzápětí si ale vzpomene, že je na stávku místo vyučování poslala jedna z přednášejících. „Proto jsme vlastně přišli. Nevěděli jsme ale, že se tu bude spát, tak nemáme věci.“

Stejně překvapené z plánovaného přespávání bylo i vedení Filozofické fakulty UK, ačkoli o stávce vědělo předem. „Filozofická fakulta vnímá univerzitní stávku za klima jako nezávislou studentskou iniciativu. Vedení filozofické fakulty se k ní nijak nepřipojuje ani ji nespoluorganizuje,“ uvedl ještě v pondělí odpoledne tiskový mluvčí FF Petr Kukal. „Respektujeme ji jako příspěvek k veřejné diskuzi a jako vyjádření občanského postoje,“ doplnil mluvčí. V úterý si ale vedení fakulty uvědomilo, co znamená slovo okupační, a požadovalo, aby studenti budovu do 22 hodin vyklidili. Následovalo celodenní vyjednávání vyostřené mediální pozorností a slovními přestřelkami na sociálních sítích, kdy se obě strany obviňovaly ze špatné komunikace a ze strany fakulty došlo i k vyhrožování zásahem policie. Nakonec došlo ke shodě a studenti na fakultě přespali. „Největším problémem se ukázalo chrápání nejmenovaného pedagoga FF UK,“ komentoval dramatickou situaci jeden z účastníků na Twitteru.

Studentská okupační stávka za klima na Filozofické fakultě UK

Podle plánu tak mohl proběhnout i oznámený program. Během dvou dnů se na chodbách filozofické fakulty konaly přednášky, semináře i organizační pléna a koncerty. O politických a environmentálních tématech přednášeli například Bedřich Moldan, Lukáš Likavčan, Václav Janoščík, Eva Hauserová a další. „Chceme, aby naši političtí představitelé začali jednat a reálně řešili klimatickou krizi. Využíváme univerzitního prostředí, protože chceme ukázat, že ani vysokoškolským studentům není klimatická krize lhostejná,“ shrnul požadavky stávkujících mluvčí iniciativy Univerzity za klima Kryštof Říha. 

Studentská okupační stávka za klima na Filozofické fakultě UK

K vyvrcholení celé akce došlo během středečního odpoledne, kdy se stávkující vydali k rektorátu, který obsadili s požadavkem na odstoupení rektora UK Tomáše Zimy. Vyčítají mu například uzavření smlouvy se společností Home Credit a další kauzy, jako třeba financování univerzitních akcí čínskou ambasádou nebo plagiátorské aféry bývalého prorektora Martina Kováře. Tomáš Zima zpočátku stávku podporoval. „Stávka je pro mne jednou z možností, jak vyjádřit svůj názor – téma klimatu je nepochybně důležité a závazné a těší mne, že se jím studenti zabývají,“ uvedl v pondělí rektor prostřednictvím svého mluvčího Václava Hájka. „UK otevře ve středu k ekologickému tématu – konkrétně k nedostatku vody – výstavu v Celetné ulici,“ doplnil Hájek, jakým radikálním gestem se univerzita připojuje k řešení globální krize. Zima přišel i za studenty na okupovaný rektorát, odstoupit ale odmítl.

Stávkující na místě přespali a na rektorátu zatím zůstávají. Své požadavky na univerzity budou formulovat na tiskové konferenci ve čtvrtek odpoledne. Zatím se tedy drží prohlášení, které zaznělo už na úvodní demonstraci: „Tak jako neztratili naději studenti 17. listopadu, neztrácíme ji ani my.“

Jak vypadalo ráno na fakultě po okupované noci? Co si myslí o studentských protestech sociolog a dlouholetý environmentální aktivista Arnošt Novák? Poslechněte si reportáž přímo z okupované fakulty.

 

Spustit audio

Odebírat podcast

Související