Maraton jako továrna na rekordy z říše snů. Co pohání nejdemokratičtější sport, ale i budí rozpaky?

20. říjen 2023
Tribuna

V Berlíně a v Chicagu padly v posledních týdnech oba maratonské rekordy. Mohl za to další pokrok v technologii bot? Má v téhle bitvě navrch Etiopie nebo Keňa? A který výkon je kvalitnější, ženských 2:11 nebo mužských 2:00?

Váží 138 gramů, stojí zhruba dvanáct tisíc korun a obujete je pouze na jeden maraton. Takové jsou ve zkratce boty, ve kterých Tigist Assefa na sklonku září překonala v Berlíně nejrychlejší čas v maratonu. Dosavadní maximum posunula o více než dvě minuty a jako první žena se dostala pod hranici dvou hodin a 12 minut.

Časem 2:11:53 překonala dokonce i český rekord v mužské kategorii. Ten posun je skutečně výrazný a nečekaný. V Berlíně se hodně čekalo od Eliuda Kipchogeho, ale její výkon ho jasně zastínil, popisuje Vojta Jírovec. Vášnivé debaty následovaly. Točí se, jako tomu je v posledních letech běžné, kolem jejích bot, dodává.

Čtěte také

Technologie totiž pronikly i do tak jednoduchého sportu, jako je běhání. Dlouhé roky mezi jednotlivými značkami nebyl velký rozdíl. Až v minulé dekádě se objevily boty se speciální pěnou a karbonovým plátem, které to změnily, připomíná Vojta, podle něhož jde o nevyhnutelný, i když ne zcela šťastný posun.

Netrvalo to dlouho a nevydržel ani rekord v mužském maratonu, který Kelvin Kiptum přiblížil na 35 vteřin k hranici dvou hodin. Není tak už tolik otázkou jestli, ale kdy slavná meta padne. Kiptum, který podle vlastního trenéra někdy naběhá až 300 kilometrů týdně, k tomu teď má jasně největší předpoklady, míní Vojta.

Co by pro tento sport znamenalo prolomení hranice dvou hodin? Je možné porovnávat maratonské rekordy třeba jen deset let zpátky s těmi dnešními? A proč je právě tato distance tím ultimátním testem lidské výdrže? Poslechněte si maratonský díl Tribuny.

autoři: Martin Vait , Vojtěch Jírovec
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.