„Mění se klima, i ve velkých institucích.“ Kurátorka Karina Kottová o feminismu, trendech a změnách v umění

15. listopad 2019
Rozhovor VR a MM

Kdo u nás jen přebírá trendy a kdo tvoří osobité umění? Jak mění situaci v českém umění feminismus? Jdou díla z finálových výstav Ceny Jindřicha Chalupeckého na dračku, nebo odpočívají ve skladech umělců? Poslechněte si rozhovor s ředitelkou Společnosti Jindřicha Chalupeckého Karinou Kottovou o českém umění, feminismu a o blížícím se finále třicátého ročníku CJCH. 

„Na ženy jsou často kladené různé nepřirozené nároky ohledně toho, jak máme vypadat, co máme dělat, jak se projevovat a tak dále. A tohle byla naopak úplně osvobozující situace, kdy jsme nemusely mít nic z těch obvyklých vrstev. A mně v tom bylo dobře,“ vzpomíná Karina Kottová na skupinovou nahou performance s Kateřinou Olivovou na Dívčích hradech. Je pro české teoretičky a teoretiky umění běžné, aby byli aktivní v oblasti aktivistických uměleckých akcí? Jak české umění napříč celou strukturou proměňuje feminismus? Poslechněte si v rozhovoru.

V souvislosti s blížícím se finále Ceny Jindřicha Chalupeckého jsme mluvili o současném českém umění a o tom, jak obstojí při srovnání se zahraničím. „Na české scéně je v posledních letech hodně znát, jak se otevíráme mezinárodnímu prostředí. Předchozí generace byla insiderská, pracovala konceptuálními způsoby, dominantní byl takový promyšlený, suchý přístup. V posledních letech narostly příležitosti pro práci a vystavování v zahraničí, řada lidí sleduje mezinárodní blogy a média a to české umění zásadně posouvá. Může to být dobře i špatně. U některých mladých umělců je vidět, že používají jazyk, který vědí, že na tom a tom blogu frčí a že to bude vypadat dobře na fotkách. Nemusí to být ani vědomé a záměrné, dnes je prostě těžší najít si nějakou svoji vlastní polohu,“ říká Karina Kottová s tím, že do finále Ceny Jindřicha Chalupeckého se dostanou lidé, kteří tohle dokázali. Mají přehled o tom, co se ve světě děje, ale dokážou si najít svou vlastní pozici.

Kteří z finalistů loňského ročníku CJCH vyvolali nejsilnější reakce publika a médií? Co se s pracemi, které se představí ve finále prestižní české ceny, děje po skončení výstavy? Jdou na trhu s uměním na dračku, nebo končí ve skladech a sklepích? Jak náročné bylo připravit letošní výstavu, kterou napájí energií solární panely? A proč se letošní finálový ceremoniál uskuteční v Olomouci na festivalu PAF? Poslechněte si v rozhovoru s Karinou Kottovou.

Kurátorka a teoretička Karina Kottová (*1984) patří k vlivným osobnostem českého umění. Od roku 2015 řídí Společnost Jindřicha Chalupeckého. Působí jako kurátorka neziskové organizace INI Project. V minulosti pracovala v galeriích MeetFactory, v Centru současného umění DOX a v Museu Kampa. Iniciovala vznik platformy UMA: You Make Art, spoluutvářela projekt Prádelna Bohnice a Cenu Věry Jirousové pro kritiky vizuálního umění. Publikuje v časopisech A2, Art+Antiques, Flash Art nebo na webu Artalk.cz, vyučuje na Anglo-American University in Prague.

Spustit audio

Související