Měsíc na kole ve Rwandě byl plný překvapení, říká cyklocestovatel Martin Stiller
Cyklocestovatel a správce beskydské chaty Prašivá Martin Stiller a jeho tři souputníci byli zaskočeni čistotou africké Rwandy, o které předem nevěděli takřka nic, kromě tragické genocidy z 90. let.
Stiller jel už dříve na kole ze západního pobřeží Austrálie – Perthu přes celý kontinent až do Sydney a má za sebou například 7000 km po USA (s Mexikem a Kubou navrch). S cyklovozíkem a malou dcerkou cestoval Rakouskem, Francií, Švýcarskem a Německem, když bylo jeho dceři 8 měsíců. Byl už také v Africe – tím víc ho překvapila Rwanda, kam zavítal na začátku roku 2020.
Čtěte také
Spontánní plánování, velké překvapení
„Vzniklo to spontánně a jeli jsme trochu do neznáma. Věděli jsme ale, že pojedeme na kole. Podíval jsem se na mapu a viděl samé kopce a hory – to mě lákalo. Jinak jsme toho opravdu moc nevěděli a bylo to pro nás v podstatě objevitelské.“
Ve Rwandě bylo období dešťů, což ale prý nepůsobilo nic nepříjemného, deště srážely teplotu. Výpravy za horskými gorilami, díky kterým je Rwanda známá, stojí 1000 dolarů na den, což rozhodlo, že tam cestovatelé nezamířili. „Za 1000 dolarů jsme totiž v pohodě zvládli cestovat celý měsíc.“
Čistší než Velká Británie
Očekávání Martina Stillera dál částečně vytvářela historie krvavé genocidy z 90. let, o které se ale místní lidi s turisty moc bavit nechtěli a Martin Stiller ji považuje už spíš za historii. „Také se nám dopředu moc nechtělo věřit zprávám o tom, že je Rwanda jako Švýcarsko a že je čistší než Velká Británie. Ale opravdu je to tak.
Už po příletu, v Kigali, hlavním městě, jsme byli zaskočení všudypřítomnou systematičností, klidem a naprostým pořádkem.“ Stojí za tím státní organizace zaměstnanosti v malém státě, změna byla cítit hned na ugandské hranici.
Jídlo, krajina, lidé, historie, ... Poslechněte si kompletní záznam cestovatelského pořadu Casablanca s rwandskými zážitky Martina Stillera.
Související
-
Máme společnou touhu – sjet svět! Poláková a Trčálková jezdily na kole po čtyřech kontinentech
Dvojice cyklocestovatelek ze severu Čech projela sever Evropy, kus Ruska, australskou poušť i nejjižnější část Jižní Ameriky.
-
Na koloběžce přes Afriku. Marek Jelínek vypráví o cestě, kterou zastavil až koronavirus
Marek Jelínek alias Dobroběžník jel se svou přítelkyní Dominikou Trojanovou na koloběžce přes Afriku.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.