Michal Roman z projektu Nahá vesnice: Z venkova mizí mladí lidé a starostové řeší opravy chodníků

6. březen 2019

Architektonické studio Blank Page se věnuje realizacím především v menších městech a obcích. V projektu Nahá vesnice pomáhá oživit venkovskou architekturu a veřejný prostor. „Prakticky chybí komunikace mezi zastupitelstvy a lidmi. Starostové nevnímají jako problém, že se jim na vesnice nevracejí mladí lidé a že senioři nemají aktivní vyžití, ale že je potřeba opravit kus chodníku. Infrastruktura je důležitá, ale neudělá obec živoucí,“ říká zakladatel studia Michal Roman.

Veřejný prostor není podle Michala Romana v drtivé většině vesnic vnímán jako veřejný prostor z pohledu lepšího života. Výjimkami jsou prý mladí, progresivní lidé na postech starostů. „Problém je v tom, že průměrný věk starosty u nás je přes 55 let, takže ve chvíli, kdy jednáte s člověkem 60+, je to těžké. On si myslí, že vše funguje, jak má, protože pokračuje v historickém modelu zabijaček a plesů. Žádný konstruktivní dialog s lidmi se ale nevede, jde pouze o monolog ze strany zastupitelstva,“ vysvětluje Roman s tím, že ve většině vesnic chybí například slušná místa pro setkávání a rodiny s dětmi.

Michal Roman, zakladatel architektonického studia Blank Page

Aktuálně se studio Blank Page zaměřuje mimo jiné na uzavíratelné zastávky, protože ty současné otevřené a skleněné nevyhovují v chladnějších měsících. „Pracujeme také na projektu, ve kterém se věnujeme dvěma kritickým skupinám, jež jsou na venkově opomíjeny, což jsou senioři a děti sedm plus,“ pokračuje Roman. „Mladším dětem se staví hřiště a pískoviště z dotací, ale pro starší není žádné vyžití.“ Stálým problémem jsou podle něj také finance, i proto se v projektu Nahá vesnice snaží zapojovat do samotných realizací také veřejnost. „Nechce se nám čekat na získání dotací, až někdo za nás něco udělá, což je často vidět právě v životě v obcích.“

Odkud se vzal nápad věnovat se architektuře mimo velká města? Jak studiu funguje spoluúčast na realizaci jednotlivých projektů v rámci Nahé vesnice? Poslechněte si celý rozhovor!

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka