Mileniálové s prvním sexem nepospíchají, jeden z osmi ho ve 26 letech ještě nezažil

10. květen 2018

Na první pohled mají mladí lidé díky technologiím sex doslova na dosah ruky, jenže se ho bojí. Podle výzkumu otálejí mileniálové ve Velké Británii s první sexuální zkušeností déle, než bychom čekali.

Jeden z osmi ho nezažil ani ve 26 letech, píše britský Telegraph. Strmý nárůst mladých lidí, kteří sexuálně nežijí, souvisí podle odborníků se „strachem z intimity“ a tlakem sociálních sítí. Původně vládní projekt s názvem Next Steps, který nyní spravuje University College London, sledoval 16 000 Britek a Britů narozených mezi lety 1989 až 1990, a to od jejich čtrnácti let. Z výzkumu vyplývá, že mileniálů čekajících na první sex výrazně přibylo. V předchozí generaci jej ve stejném věku nezažil jen jeden z dvaceti. Podle Susanny Abse, psychoanalytické psychoterapeutky, dnešní mladí vyrůstají v „kultuře hypersexuality“, která způsobuje strach z intimity. Dívky a mladíci jsou stresovaní všudypřítomnými zobrazeními dokonalých pevných těl. Frustrující je i představa, že se o jejich selháních a nedostatcích může prostřednictvím sociálních sítí dozvědět prakticky kdokoliv. Pokud předpokládáme, že sex nezažili také ti, kteří odmítli ve výzkumu na tuto otázku odpovědět, stoupne počet sexuálně nezkušených mladých na jednoho ze šesti, dodává Steve McKay, profesor sociologie z univerzity v Lincolnu. 

Podívejte se taky na Úzkosti, nebezpečí mrtvice a neinformovaní kluci. Přestanou Češky brát hormonální antikoncepci?.

autor: kult
Spustit audio
 • Internetový tvůrce pozměnil Luka ze Star Wars, výrobní společnost ho sama najala na postprodukce

  29. červenec 2021
  Baby Yoda

  Metoda deepfake videí založená na principu pozměnění obličeje původní předlohy za použití umělé inteligence se už dostává do veřejného povědomí. Věnuje se mu i tvůrce, který na internetu vystupuje pod přezdívkou Shamook. V jednom ze svých videí upravil vzhled Luka Skywalkera v seriálu The Mandalorian. A autory originálu tím zaujal natolik, že mu nabídli práci.

  Postava Luka Skywalkera se objevila ve finále druhé řady s názvem The Rescue. Ztvárnil ji opět Mark Hamill. V seriálu, který se odehrává pět let po událostech z Návratu Jediho z roku 1983, se objevuje výrazně mladší, a to díky použití speciální technologie v postprodukci. Digitální změny však mnozí fanoušci zkritizovali.

  Jak dále uvádí server Independent, právě v reakci na to se Shamook, který se modifikacím různých filmových scén věnuje, rozhodl výslednou verzi vylepšit. Úpravami strávil čtyři dny, finální video již viděly tři miliony uživatelů. Výsledný klip se dostal až k tvůrcům originálu,  ti mu nabídli práci. Shamook se tak připojil ke skupině Industrial Light and Magic, divizi LucasFilms, zabývající se vizuálními efekty.

  Podobné úpravy v rámci postprodukce nejsou ve filmovém průmyslu neobvyklým postupem. BBC připomíná, že de-aging technologie byla použita i v roce 2016 u postavy princezny Leii ve filmu Rogue One: Star Wars Story (Rogue One: A Star Wars Story).

 • Chcete-li přežít globální krizi, odstěhujte se na Nový Zéland, radí studie. Miliardáři už nakupují pozemky

  29. červenec 2021
  Nový Zéland

  Vážná finanční krize, dopady klimatické krize, ničení přírody, pandemie horší než ta koronavirová nebo všechno dohromady. To vše může vést podle odborníků ke globálnímu kolapsu společnosti. V rámci svého výzkumu však definovali „ostrovy přežití“, jejichž obyvatelé mají šanci budoucí úpadek zvládnout. A jedná se skutečně o ostrovy – výsledky ukazují, že nejvhodnějšími místy jsou Nový Zéland, Island, Spojené království, Tasmánie a Irsko.

  Klíčová byla pro výzkum schopnost zemí pěstovat potraviny pro svou populaci, bránit hranice před masovou migrací, dále také předpoklady pro udržení elektrické sítě a zachování výrobní schopnosti. Na základě těchto parametrů poté odborníci sestavili výsledný žebříček.

  Jak autoři studie, publikované v časopise Sustainability, poukazují, nejlepší státy se nacházejí v mírných zeměpisných šířkách se silným oceánským klimatickým vlivem. Popřípadě se jedná o místa i z jiných částí světa, jejíchž podmínky však ovlivňují další jevy. To je třeba příklad Islandu, omývaného vodami chladného oceánu, které jsou však tlumeny teplým Golfským proudem z jihu.

  Ve studii dopadl nejlépe Nový Zéland, a to hlavně díky své geotermální a vodní energii, bohaté zemědělské půdě a nízké hustotě lidské populace. Potenciál v této zemi vidí i mnozí miliardáři, kteří zde již několik let skupují pozemky v rámci příprav na možný konec světa.

  Velkým překvapením byl pro odborníky výsledek Velké Británie. „Jedná se o zemi s vysokou hustotou populace a tradicí výroby pro export. Nebyla ani nejrychlejší ve vývoji obnovitelných technologií a v současné době produkuje pouze 50 procent vlastních potravin,“ uvedl profesor Aled Jones z britské Anglia Ruskin University, jeden z autorů studie. Země má ale potenciál odolat otřesům vyvolaných zmíněnými krizemi, dodal.

  Podle vědců se nacházíme v „nebezpečné situaci“, do které jsme se dostali kvůli globálně propojené a energeticky náročné společnosti a škodám, které jsme způsobili na životním prostředí. Pro budoucí krize je dle Jonese klíčová flexibilita systémů. „Pokud dojde k určitému šoku ve společnosti, budete mít možnost reagovat, protože máte volnou kapacitu,“ míní.

 • Je vaše kočka v pořádku? Aplikace dokáže na základě fotografie vyhodnotit náladu domácích mazlíčků

  29. červenec 2021
  kočka

  Trápí něco vaši kočku? Na tuto otázku může odpovědět kanadská aplikace od společnosti zabývající se zdravím zvířat. Mazlíčka stačí vyfotit a software na základě viditelných znaků rozpozná, v jakém rozpoložení se nachází.

  Aplikace snímá polohu hlavy a uší, zaměřuje se i na zúžení očí, napětí v čelisti a to, jakým způsobem se pohybují kočičí hmatové vousy u čenichu. Získaná data vyhodnotí software na základě umělé inteligence, která využívá strojového učení. Porovná tedy možné příznaky nepohody s již dříve zkoumanými snímky a vyhodnotí tak pocity zvířete na základě speciální škály, takzvané FGS (Feline Grimace Scale).

  První testování beta verze aplikace ukazuje, že software snáze rozeznává indikátory na hlavě mazlíčka se světlejší srstí, kde jsou více patrné. Jak ale upozorňuje novinář Steve Boysen, který aplikaci zkoušel na celkem třech kočkách, je jen otázkou času, kdy umělá inteligence posbírá dostatek materiálů i u tmavěji zbarvených zvířat a dokáže lépe vyhodnotit jejich ukazatele případné nepohody.

  Hlava kočky sice může říci mnoho o její náladě, jak ale podle serveru Reuters zmiňuje Alice Potterová z britské společnosti pro prevenci týrání zvířat RSPCA, opomíjet by se neměly ani další tělesné ukazatele indikující stav mazlíčka –⁠ třeba ocas. „Kočky, které se bojí či jsou vystrašené, mohou mít ocas v tenzi,“ uvádí. Důležité je věnovat pozornost i denním rituálům kočky, jakými jsou třeba stravovací návyky nebo spánek, dodává Potterová.

  Podle veterinářky Liz Ruelleové, která se na vzniku aplikace podílela, může tato technologická novinka pomoci nejen běžným majitelům koček v rozpoznání stavu mazlíčků. Její budoucnost vidí i coby součást výuky budoucích zvířecích lékařů.

  Přečtěte si také Muž lezl na strom, aby zachránil kočku. Nakonec je oba museli zachraňovat hasiči.

 • Stonehenge hrozí, že bude další britskou památkou vyškrtnutou ze seznamu UNESCO

  28. červenec 2021
  Stonehenge

  Velká Británie čelí kritice, že nedostatečně pečuje o své památky zapsané na seznamu UNESCO. Podle řady kulturních institucí tak země pomalu ztácí dobrou pověst v oblasti ochrany historických objektů. Tento měsíc bylo ze seznamu světového kulturního dědictví vyškrtnuto město Liverpool, podle OSN se tak stalo kvůli několika stavebním projektům, které porušily hodnotu liverpoolského nábřeží. Podobný osud teď podle britského Guardianu hrozí i kamennému komplexu Stonehenge.

  Zástupci organizace UNESCO oznámili britské vládě, že pokud se uskuteční plánovaná výstavba silničního tunelu, zařadí Stonehenge na seznam památek „v ohrožení“, což je předzvěstí odebrání statusu světového dědictví. Po vyškrtnutí Liverpoolu orgány památkové péče uvedly, že dalších jednatřicet britských památek teď bude pod přísným drobnohledem organizace UNESCO.

  Chris Blandford z organizace World Heritage UK si postěžoval, že na vládní úrovni je nízké povědomí o významu britských památek UNESCO, které se řadí po bok mezinárodních skvostů, jako je Tádž Mahal nebo egyptské pyramidy. Mnohé z nich jsou prý kriticky podfinancované.

  Vláda Velké Británie s nedávným rozhodnutím o vyškrtnutí Liverpoolu nesouhlasí a slovy svého mluvčího tvrdí, že země je světovým lídrem v ochraně kulturního dědictví. Pokud by ale po Liverpoolu ze seznamu UNESCO vypadl doopravdy i Stonehenge, byla by Británie první zemí, která by přišla o více než jednu mezinárodně uznávanou památku.

 • Fanoušci si chtějí spravit chuť: Nová série Dextera bude na podzim

  28. červenec 2021
  Ze seriálu Dexter

  Fanoušci seriálu Dexter se mohou těšit na pokračování příběhů „sympatického sériového vraha“. Televizní společnost Showtime zveřejnila nový trailer k další sérii pod názvem Dexter: New Blood. Na obrazovkách by se měla objevit 7. listopadu.

  Postavu Dextera Morgana diváci naposledy viděli v osmé řadě v roce 2013. Jeden z tvůrců seriálu Clyde Phillips teď prozradil, že nová série bude „pokračovat s Dexterem na jiném místě, vlastně v jiném světě, co nejdále od Miami“. Herec Michael C. Hall, tedy seriálový Dexter, přiznal, že za obnovením seriálu stojí z velké části zklamání diváků z finále osmé série. „Myslím, že ten konec byl pro lidi přinejlepším záhadný – matoucí, rozčilující, frustrující, a tak bych mohl pokračovat ve výčtu dalších negativních přídavných jmen," řekl Hall.

  Rozhořčení nad zatím poslední řadou seriálu neskrývá ve svém sloupku ani kulturní redaktor britského Guardianu Stuart Heritage. Ten se teď zamýšlí nad tím, jestli se avizované nové sérii podaří zvednout ze dna. „Závěrečná sezóna seriálu v roce 2013 byla tak obrovským propadákem, že lidé potřebují jistotu. Někteří se na Dextera budou dívat jen tehdy, pokud se dokáže vrátit k temné satiře svých začátků. (…) Já? Já jsem chtěl, aby se oholil,“ vysvětluje s nadsázkou Heritage. Naráží přitom na image dřevorubce, se kterou se Dexter před osmi lety loučil s diváky.

  Avizovaná série přinese i řadu nových postav. Jednu z nich, šéfku tamní policie, si zahraje herečka Julia Jones. Ta prozradila, že půjde o „dynamickou“ roli, a dodala i to, že její postava v průběhu seriálu naváže s Dexterem romantický vztah. Píše o tom kulturní web Hypebeast.

 • Dobrodruh chtěl týdny „chodit“ po oceánu, skončil hned druhý den

  28. červenec 2021

  Sportovec a aktivista Ray „Reza“ Baluchi plánoval následující týdny strávit chůzí po Atlantickém oceánu. Ve speciálním plavidle, kterému on sám říká bublina, chtěl přejít z Floridy do New Yorku. Dobrodruh ale svojí výpravu kvůli problémům s navigačním zařízením ukončil hned po prvním dni. Průběh jeho cesty zaujal zpravodajství americké CNN.

  Devětačtyřicetiletý Baluchi chtěl svou aktivitou získat peníze pro charitu. Ve speciálním zařízení, které připomíná zvětšený kolotoč pro křečky, plánoval strávit tři až čtyři týdny, nakonec ale skončil zpět na souši daleko dřív. Plavidlo našli návštěvníci pláže v Palm Coast, asi 22 mil (35 kilometrů) jižně od místa, odkud aktivista vyrazil.

  Tamní úřad šerifa na facebookových stránkách nejprve zveřejnil fotky plavidla, později přidal informaci, že majitel netradičního člunu je v pořádku. Podle BBC přijela na pomoc Baluchimu pobřežní stráž, která mu zároveň sdělila, že „plavidlo i její posádka musí splňovat bezpečnostní požadavky“, aby mohli dál pokračovat v cestě.

  Aktivista už má za sebou několik neúspěšných plaveb. Dvakrát se pokusil přejet z Floridy na Bermudy v podobném nafukovacím zařízení a pokaždé ho musela zachraňovat pobřežní stráž. Baluchi se ale nevzdává. „Chci lidem ukázat, že i když se nám občas nedaří, neměli bychom se vzdávat našich snů,“ dodává.

 • Porota vybrala třináct knih, ze kterých na podzim vzejde vítěz Bookerovy ceny

  27. červenec 2021
  Kazuo Ishiguro

  Pořadatelé Bookerovy ceny zveřejnili seznam třinácti titulů, které porota vybrala a budou se tak ucházet o toto prestižní literární ocenění. Do užšího výběru potom v září postoupí šest knih, vítěz by měl být znám 3. listopadu.

  Na seznamu je například nový příběh nositele Nobelovy ceny za literaturu, britského spisovatele japonského původu Kazua Ishigury s názvem Klara and the Sun. Porota u něj ocenila „strhující vypravěčský hlas“, píše web Guardianu. „Není to jen román o technologické budoucnosti," popisuje porotce a spisovatel Rowan Williams. „Je to román o moci, o povaze osobnosti, o svobodě a o lásce,“ dodává.

  Z ženských autorek se do širší nominace dostala například Kanaďanka Rachel Cusk s románem Second Place. Ten vypráví příběh ženy, která pozve slavného umělce do svého penzionu na odlehlém pobřeží. Porotu zaujalo taky dílo srílandského autora Anuka Arudpragasama A Passage North s válečnou tématikou.

  Bookerova cena je významným oceněním v anglicky mluvícím světě, která už víc jak 50 let vyhledává výjimečnou beletrii. Každoročně se cena uděluje nejlepšímu románu napsanému v angličtině a vydanému ve Velké Británii nebo Irsku.

 • Neznámé písně Amy Winehouse. Rodina zpěvačky chce vydat nahrávky z jejích začátků

  27. červenec 2021
  Amy Winehouse

  Rodiče zpěvačky Amy Winehouse se deset let po její smrti snaží zachránit doposud nepublikované nahrávky, které po sobě umělkyně zanechala.

  „Něco jsme našli, ale bude to těžké, protože CD jsou trochu poškozená,“ říká o raných nahrávkách britské BBC zpěvaččin otec Mitch Winehouse. Možná nebudou tak skvělé jako Back To Black, ale podle toho, co jsem slyšel z útržků, které se nám snad podaří zachránit, jsou dobré, dodává.

  V roce 2015 vyvolala velkou diskuzi slova šéfa hudebního vydavatelství Universal Music UK Davida Josepha. Ten v rozhovoru pro americký hudební server Billboard uvedl, že všechny demo nahrávky Amy Winehouse zničil. Chtěl prý zamezit jejich zneužití. Byla to otázka morálky, prohlásil tehdy. Rodina s jeho rozhodnutím nesouhlasí a chtěla by, aby se nevydané skladby dostaly k příznivcům zpěvačky.

  Objevené nahrávky mají pocházet z doby, než se hudebnice stala slavnou. Podle rodičů by tak fanouškům mohly umožnit nový pohled na její umělecký vývoj. Matka Amy, Janis Winehouse-Collins, pro BBC dodala, že pokud by se skladby podařilo vydat, deska by mohla nést název The Progression of Amy.

  Talentovaná zpěvačka a skladatelka Amy Winehouse zemřela v červenci 2011 na otravu alkoholem. Bylo jí 27 let.

 • Mladým zaměstnancům se po pandemii nechce z home office vracet do kanceláří

  27. červenec 2021
  Home office

  Zlepšující se epidemická situace ohledně nákazy covid-19 otevírá firmám možnost znovu povolat své zaměstnance do kanceláří. Po dlouhých měsících v lockdownu se ale hlavně mladým lidem nechce home office opustit. Na některých pracovištích to mezi nimi a staršími kolegy vytváří přímo názorovou propast.

  Ve firmách po celém světě se poslední dobou střetávají starší manažeři, kteří považují za přirozené pracovat v kanceláři, s mladšími zaměstnanci. Pro ty je naopak normální plnit svoje pracovní povinnosti z domova a pandemie koronaviru je v tom jen podpořila.

  Čtyřicetiletý David Gross z jedné z newyorských reklamních agentur svolal před nedávnem své podřízené, většinou dvacátníky a třicátníky, na další z mnoha video hovorů. Tentokrát jim ale oznámil: je čas přemýšlet o návratu do kanceláře. Po jeho slovech následovalo hrobové ticho. Jeden z mladších zaměstnanců se pak začal vyptávat, jestli je návrat z domova povinný. Odpověď se mu nelíbila. Firma chce nově všechny lidi v kanceláři alespoň tři dny v týdnu. „Nevědí, o co přicházejí, máme silnou firemní kulturu," vysvětluje svůj postoj David Gross v New York Times.  „Kreativní činnosti vyžadují osobní spolupráci. Je těžké uspořádat brainstorming přes Zoom," dodává.

  Podle nedávného průzkumu společnosti Conference Board asi 55 procent mileniálů (narozených mezi lety 1981 a 1996) zpochybnilo to, že návrat do kanceláří je dobrý nápad. Mezi lidmi z generace X (ročníky 1965 až 1980) mělo o takovém návratu pochybnosti 45 procent dotázaných. U starších lidí (narozených mezi lety 1946 a 1964) takový názor zastávalo 36 procent zůčastěných.

  Podle The New York Times jsou k akceptování home office obecně přístupnější mediální a technologické firmy. Zatímco třeba v bankovnictví zaujímají tvrdší postoj a nekompromisně požadují návrat do starých kolejí.

  Osmadvacetiletá Amanda Diaz je ráda, že ona se zatím do kanceláře vracet nemusí. Pracuje pro jednu z portugalských zdravotních pojišťoven. Centrála je od jejího domova vzdálená asi 40 minut jízdy. „Vezměte si, kolik času strávíte přípravou a dojížděním do práce,“ říká. „Raději tento čas využiju k tomu, abych si připravila dobrý oběd, zacvičila si nebo odpočinula,“ dodává.

  Poslechněte si taky Volání po home officu je spíše voláním po zkrácení pracovní doby, říká politoložka a podívejte se na sérii rozhovorů Makám z domu, která se věnovala home officu.