Míří závodní série Forza za zenit? Nejnovější Motorsport je chudší než jeho předchůdce
Do Questu tentokrát zavítal filmový, ale pro účely dílu především motoristický novinář Vašek Rybář, který u příležitosti vydání nového dílu série Forza Motorsport zhodnotí nejen rozdíly mezi řízením reálných a simulovaných vozů, ale také svou historii s nejrůznějšími závodními sériemi nebo své automobilové prvopočátky.
Forza Motorsport sice v názvu nemá žádnou číslovku, jde nicméně už o osmý díl realističtější odnože slavné závodní série. Arkádovějším protipólem Motorsportu je v posledních letech frekventovanější Forza Horizon. Fanoušci a fanynky věrnější simulace, k nimž patří i Vašek, si ale na nový přírůstek od studia Turn 10 museli počkat dlouhých šest let.
A jak novinku veterán virtuálních závodů hodnotí? „Jednou větou bych to zhodnotil, že jsem si pořád nechal nainstalovanou sedmičku,“ říká Vašek. Hned dodává, že by šlo o verdikt možná až příliš příkrý, ale že nálepka „fajn“ je na standard série Forza v podstatě zklamáním. „Osekala se spousta věcí, které mě na tom bavily a dávaly mi nějakou svobodu a flexibilitu, jak si přizpůsobit tu hru k obrazu svému,“ stěžuje si Vašek. Oproti předchozím dílům se smrskly například možnosti kariéry a první desítky hodin hraní působí jen jako prodloužený tutoriál, kde si nemůžete moc vybírat, kde a v čem hodláte závodit.
„Na soupisky aut dostupných předem už ani nekoukám, protože už vím, co tam bude a co tam nesmí chybět. Ale na tratě se podívám vždycky rád, protože to je pro mě to hlavní lákadlo,“ vysvětluje Vašek s dovětkem, že jsou dnešní závodní hry zároveň velkým bojištěm marketingových týmů automobilek, které se snaží do nich dostat co nejvíc vozů ze své stáje, zatímco u tratí podobně intenzivní lobbing nehrozí.
Proč ve Forze není víc vymyšlených tratí? A jak se podle Vaška povedlo filmové Gran Turismo? Poslechněte si celý díl Questu s motoristickým, filmovým i herním kritikem Vaškem Rybářem.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.