Místo školy do kamionu. Poslechněte si příběh Ve skořápce o cestě náklaďákem do Itálie

17. červenec 2021

Je podzim a namísto běžného rozběhnutí nového semestru začínají Kristýně přicházet e-maily o postupném omezení výuky až po její úplné přesunutí do online prostoru. Jenomže jak studovat uměleckou školu přes internet? Jak tvořit ve vlastním pokoji, sama mezi čtyřmi stěnami? Na co reagovat a proč to vlastně dělat?

Kristýna má plnou hlavu otázek a situaci řeší neobvyklým výletem. Opouští zaběhlé koleje a vyráží do úplně jiného, cizího prostředí. Do světa benzinek, dálnic, parkovišť a drahých baget s majonézou.

Po dobu jednoho týdne sedí v kamionu a seznamuje se s prací řidiče Dana, který ji provází svým každodenním životem. Učí ji, jak odplachtovat auto, kam v kabině nejlépe uložit věci nebo kdy vypít poslední pivo, aby v noci nemusela bloudit tmou a hledat, kam si odskočit. Kristýna mu na oplátku vykládá o svém životě ve světě kultury a snaží se najít krásu v kamionu i kolem něj.

Poslechněte si dokument Ve skořápce ze stoosmihodinové jízdy nákladním autem.

Autorka: Kristýná Břeská
Dramaturgie: Brit Jensen, Martina Pouchlá, Terezie Jirásková
Zvuk: Michal Zelinka

O autorce:
Kristýna Břeská pochází z Jičína a nyní žije v Praze, kde studuje divadelní režii na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU. Vystudovala také žurnalistiku a uměnovědná studia na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Pro Český rozhlas natočila dokument Šutry v čokoládě nebo Siga el baile – je možné se někdy zastavit?, který byl v roce 2020 jejím debutem.

autor: Kristýna Břeská
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.