Mnozí mladí židé považují synagogu za odstrašující, říká český rabín

11. duben 2021

Rabín David Maxa je spoluzakladatelem a rabínem progresivní židovské komunity Ec chajim, jako progresivní rabín zároveň působí i při české Federaci židovských obcí, zastřešující organizaci pro židovský náboženský život v České republice. 

Progresivní – nebo také reformní či liberální – judaismus vznikl v 19. století a oproti u nás celkově známějšímu a rozšířenějšímu ortodoxnímu judaismu vychází z předpokladu, že Tóra není zjevené slovo Boží, ale Bohem inspirované dílo člověka. Z toho pak vyplývá řada dalších rozdílů.

Pro rabína Maxu je typická mimo jiné výrazná aktivita na sociálních sítích. Nejde přitom zdaleka jenom o pandemii a nemožnost setkávání. „Mnozí mladí židé považují synagogu za odstrašující,“ říká Maxa.

Vysvětluje, že pomocí vhledů do židovské náboženské tradice a myšlení například v podobě tříminutových videí se mimo jiné snaží oslovit (nejen) mladé židy a židovky, kteří se náboženského života aktivně neúčastní, ale jejich tradice jim přesto má co nabídnout.

Zajímá vás, kvůli čemu se David Maxa rozhodl stát rabínem? Co jeho práce obnáší? A v čem ho inspirovaly židovské komunity ve Spojených státech, Německu nebo Izraeli? A jak vzniklo společenství Ec chajim? Pusťte si celý pořad!

autor: Jan Škrob
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.